reklama

Alter Eko: ČR musí vykročit ze slepé uličky, přestat být montovnou a vyrábět inovativní výrobky

Česko se po Sametové revoluci v roce 1989 vydalo špatným směrem. Federální vlády a následující kabinet Václava Klause ze země udělal montovnu. Majitel strojírenské společnosti Soma Engineering Ladislav Verner v pořadu Alter Eko s partnerem poradenské firmy M.C. Triton Luďkem Pfeiferem říká, že se tak podnikatelé začali orientovat směrem k subdodavatelské činnosti. Učinili tak namísto toho, aby vyráběli své vlastní inovativní výrobky. 

Další díly pořadu

Na vině nejsou pouze samotné porevoluční vlády. Za tímto zavedením do slepé uličky mohou i současné kabinety, které neučinily nic pozitivního pro nápravu. Pohodlně se pak drží pouze ustáleného trendu.

Verner na rádiu Zet říká, že byl rovněž minimálně osm let čistým subdodavatelem. Nesoustředil se tak na finální výrobek, který by inovoval a zlepšoval tak jeho kvalitu. Finální produkt je přitom skutečným znakem reprezentace firmy, ale i důležitým a efektivním faktorem pro domácí ekonomiku.

Vláda, která má malou a otevřenou ekonomiku, by tak měla spíše usilovat o formování podnikatelského prostředí s vyšší přidanou hodnotou. Podnikatele by tak měla směřovat ke konečným odběratelům namísto toho, aby byly pouze jedním článkem v monstrózním řetězci.

Pozitivní pro ekonomiku země je tak dosáhnout toho, aby hospodářství bylo založeno na společnostech, jež inovují své finální výrobky. Pomocí toho tak ve společnosti budují větší prosperitu.

„Ukážu vám to na jednom příkladu. V roce 1945 se poražené a rozbombardované Německo za 25 let dokázalo proměnit v roce 1970 v průmyslového lídra Evropy. Zůstalo jím dodnes. Dnes můžeme říct, že je průmyslovým lídrem celého světa. Podívejme se na naši ekonomiku, jestli jsme za 25 let dosáhli toho, čeho jsme mohli dosáhnout,“ řekl Verner na rádiu Zet. 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: ČR musí vykročit ze slepé uličky, přestat být montovnou a vyrábět inovativní výrobky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Kyrgyzstán zuří kvůli Liglassu

  Byznys ·

  Obvinění z blamáže i volání po padání hlav ve vládě zní v Kyrgyzstánu v souvislosti s aférou okolo české firmy Liglass Trading. Ta měla podle dohody s kyrgyzskou vládo…

 2. Divoký katalánský podzim

  Společnost ·

  Někdy by se v tom člověk mohl i ztratit. Z médií se dozví, že se možná bude v Katalánsku hlasovat o nezávislosti na Španělsku. Ale současně, že by za protlačení refere…

 3. Trump: Venezuela se musí vrátit k demokracii

  Společnost ·

  Ve Venezuele musí být opět nastolena demokracie. V případě, že bude venezuelský prezident Nicolás Maduro pokračovat v autoritářství, jsou Spojené státy připraveny podn…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.