reklama

Alter Eko: Je Česko luxusní montovnou Západu nebo nikoli?

Význam montovny je složité specifikovat. Majitel a zakladatel jičínské firmy Microrisc Vladimír Šulc v rozhovoru s ekonomem z Katedry světové ekonomiky Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické Pavlem Hnátem v pořadu Alter Eko říká, že montovnou je v dnešní době prakticky každá firma. Dává totiž dohromady celky. Pokud ale montovnu dáváme do srovnalosti s automobilovým průmyslem, tak by byl Šulc opatrný - především pak s ohledem na mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto. Jde totiž o českou firmu s dlouhou tradicí a dobře fungujícím ekosystémem.

Další díly pořadu

„Škoda Auto vychází ze sto let trvající tradice. Rozhodně bych to nenazval montovnou, protože Škoda vytvořila celý ekosystém svých dodavatelů. V rámci toho řetězce subdodavatelů můžete nalézt konstrukční kanceláře, lisovny. Najdete zde výrobní firmy, ale jak jsem řekl, jsou to engineeringové firmy, jsou to konstrukční kanceláře. Nemyslím si, že bychom byli pouze levnou montovnou,“ řekl Šulc na rádiu Zet.

S ohledem na automobilový výrobní závod Hyundai se už jedná o montovnu ve větší míře. Hyundai k nám totiž doveze technologické celky, které si sám vyrobí v Jižní Koreji. U nás se poté montují. Z tohoto pohledu jde o očividný rozdíl mezi automobilkou Škoda Auto.

Šulc nekritizuje ani malé a střední firmy, které skončily uprostřed dodavatelského řetězce a nevyrábí tak konečný produkt. Podle jeho slov je v České republice řada úspěšných firem, které do těchto řetězců perfektně zapadly a jsou tak součástí dobře fungujícího ekosystému. Svojí činností se zasloužily o přidanou hodnotu, díky níž fungují desítky let.

„Situace je jiná oproti začátku 90. let, kdy jsme všichni měli nulové zkušenosti. Všichni jsme měli prakticky nulový základní kapitál, nebylo z ničeho tvořit. Úvěry v té době byly s úroky dvacet až třicet procent. V dnešní době jsme tak schopni vytvářet určité české sebevědomí, které je v podstatě vyšší, než bylo v 90. letech,“ sdělil Šulc. 

 

Celý rozhovor s Pavlem Hnátem a Vladimírem Šulcem si můžete poslechnout v player výše.    

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: Je Česko luxusní montovnou Západu nebo nikoli? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Prodej elektromobilů celosvětově vzrostl o 63 %

    Byznys ·

    Zájem o elektromobily byl ve třetím čtvrtletí meziročně vyšší, když stoupl o 63 % a překročil hranici 287 000 aut. Růst podpořila především vysoká poptávka v Číně. Inf…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.