reklama

Alter Eko: Stále jsme na počátku vědeckého pokroku, čekají nás velké věci

Ve společnosti kolují názory o tom, že většina věcí již byla vymyšlena a nyní už svět bude žít pouze z vědeckého pokroku. Partner společnosti Credo Ventures Ondřej Bartoš v pořadu Alter Eko říká kouči, mentorovi a bývalému prezidentu společnosti Microsoft pro Evropu Janu Mühlfeitovi jiný názor. Podle jeho slov nás čeká ještě spousta nových věcí. Ve velké míře půjde dopředu například umělá inteligence (artificial intelligence) a strojové učení. Lidstvo se může rovněž těšit na vývoj internetu věcí. 

Další díly pořadu

„Myslím si, že nás čeká ještě spousta nového. Velmi značně poroste vliv toho, čemu se říká artificial intelligence (umělá inteligence – pozn. redakce). Předpokládám, že role umělé inteligence a strojového učení (machine learning) poroste. Domnívám se, že se raketovým způsobem bude vyvíjet to, čemu se říká internet věcí (internet of things), nebo jak tomu někteří říkají internet of everything,“ řekl Bartoš na rádiu Zet.

Trendů, které se budou stále ve větší míře zdokonalovat, je ale více. Příkladem může být například práce s daty nebo takzvaná big data. Svět může rovněž očekávat takzvanou „another big thing“ (další velkou věc), jak Američané s oblibou říkají. Bartoš si je jistý, že k nějakému přelomovému objevu, jako bylo kupříkladu vyvinutí internetu, zcela jistě dojde.

„Technologie jsou dobrým služebníkem, ale mohou být zlým pánem“

IT a internet nepřináší s technologiemi pouze pozitivní faktory. S inovacemi a trendy přicházejí ruku v ruce problémy pojící se k digitální demenci. Děti se jinými slovy kvůli technologiím nedokáží soustředit a nechápou například obsah toho, co čtou. „Fenomén digitální demence je určitě něco, o čem bychom přemýšlet měli. Technologie mimo jiné přispívají k tomu, že všechno se ohromně zrychluje. Technologie jsou dobrým služebníkem, ale mohou být velmi zlým pánem. To znamená, že jsou velmi impulzivní,“ uvedl Bartoš.

Toto je ovšem problém samotných rodičů. S technologiemi totiž v rámci výchovy nic nového nepřichází. „Kdybych dal co by rodič dětem k neomezenému používání iPad, tak se obávám, že by to mohlo v nějaké situaci vést až k nějakému zbláznění, když se chci vyhnout tomu slovu demence. Je potřeba si uvědomovat rizika. Všechno je v našich rukou,“ informoval Bartoš. 

Zářijové Alter Eko se věnuje digitalizaci jako fenoménu, který ovlivňuje v podstatě vše kolem nás. A právě na digitalizaci ve spojení s českou konkurenceschopností se zaměří konference „Konkurenceschopnost ČR 2017: Digitální společnost,“ která se koná na Vysoké škole ekonomické 29. září. Podrobnosti o konferenci se dozvíte na stránce www.wef.cz.

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Stále jsme na počátku vědeckého pokroku, čekají nás velké věci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.