reklama

Americká ropa WTI se propadla na dvanáctileté minimum

Světové ceny ropy se včera znovu propadaly. Jejich cenu tlačily dolů i nadále obavy ze stále platícího převisu nabídky nad poptávkou a příliš pomalé snižování produkce. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se v závěru obchodování snížila o 4,5 procenta na 26,21 dolarů. V prodlouženém obchodování dosáhla až dvanáctiletého minima 26,05 dolarů za barel.

Mohlo by vás zajímat

Severomořská ropa Brent se během čtvrtečního dne propadla pod hranici 30 dolarů za barel. Obchodování zakončila na ceně 30,06 USD za barel se ztrátou 2,5 procenta.

Poklesu cen nezabránily ani informace zdrojů agentury Reuters, podle nichž se někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snaží dosáhnout s klíčovými nečlenskými producenty ropy dohody o „zmrazení“ těžby na současné úrovni.

S návrhem na dohodu údajně přišel venezuelský ministr ropného průmyslu Eulogio del Pino. „Ministr chce zorganizovat setkání před červnovým zasedáním OPEC, pokud bude dosaženo shody ohledně snížení nebo alespoň zmrazení těžby,“ řekl zdroj obeznámený se situací.

Americký list The Wall Street Journal později citoval saúdskoarabského ministra energetiky, podle kterého je OPEC připraven spolupracovat ohledně snížení produkce ropy.

Investiční banka Goldman Sachs včera předpověděla, že ceny ropy zůstanou v prvním pololetí nízko. Zdůvodnila to nadbytečnými dodávkami suroviny na už tak přezásobený trh a zpomalováním růstu čínské ekonomiky. „Očekáváme, že se ceny ropy budou dál pohybovat mezi 20 a 40 dolary za barel,“ uvedla banka.

 

 

Zdroj: ČTK

Americká ropa WTI se propadla na dvanáctileté minimum Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.