reklama

Andrej Babiš předloží vládě zákon o evidenci tržeb 6. května

Ministr financí Andrej Babiš plánuje předložit návrh zákona o elektronické evidenci tržeb na jednání vlády 6. května. Řekl to v pořadu Partie televize Prima. Ministerstvo financí si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní - zejména daně z přidané hodnoty (DPH). Inspirací pro zavedení systému byly zkušenosti z Chorvatska.  

Mohlo by vás zajímat

Evidence by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa. Ministerstvo financí stále počítá se spuštěním elektronické evidence tržeb od ledna 2016. Předcházet mu bude testování systému.

Babiš zopakoval, že ministerstvo spolu s elektronickou evidencí tržeb navrhuje snížit sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent. Zavádí také jednorázovou slevu ve výši 5 000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

S elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí například opoziční TOP 09 a ODS. Babiš ovšem odmítl argumenty opozice, že projektem se bez jakéhokoliv přínosu zkomplikuje podnikání nebo zvýší administrativní zátěž. V této souvislosti řekl, že by během projednávání zákona měl navštívit Česko jeho chorvatský protějšek Boris Lalovac. Ten by měl české politiky i podnikatele podrobně informovat o dopadech zavedení elektronické evidence tržeb v Chorvatsku. Babiš dodal, že evidence tržeb spíše povede k nastavení rovných podmínek pro všechny, zatímco nyní jsou znevýhodněni ti nepoctiví.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Andrej Babiš předloží vládě zákon o evidenci tržeb 6. května Foto: ČTK/Šulová Kateřina - A. BABIŠ a B. SOBOTKA

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.