reklama

ANO podpořilo požadavek SPD, aby se stal Okamura místopředsedou Sněmovny

Několik dní před začátkem ustavující schůze Poslanecké sněmovny pokračovala vzájemná jednání politických stran o vedení dolní komory, jejich výborů i komisí. Jasná dohoda ale zatím nepanuje ani na počtu místopředsedů. Zástupci ANO dnes podpořili požadavek SPD, aby se předseda hnutí Tomio Okamura stal jedním z místopředsedů Sněmovny. SPD na oplátku podpoří Radka Vondráčka z ANO do funkce předsedy. Okamurovo hnutí má rovněž řídit bezpečnostní i hospodářský výbor.

Mohlo by vás zajímat

Pravostředové strany kritizovaly vítězné hnutí ANO, že je těžké domluvit se na uspořádání Sněmovny, když není jasné, kdo tvoří vládu a kdo opozici, ať už přiznanou nebo skrytou. ODS chce za situace, kdy šéf ANO Andrej Babiš stále nemá pro svou chystanou menšinovou vládu vyjednanou většinu ve Sněmovně, omezit pravomoci kabinetu bez důvěry zákonem.

Pro Vondráčka zvednou ruku kromě poslanců SPD také komunisté a Piráti. Naopak hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podpoří do funkce předsedy Sněmovny kandidáta, který se bude o funkci ucházet proti Vondráčkovi. Post chce kromě ANO získat ještě ODS pro svého předsedu Petra Fialu. Sociální demokraté rozhodnou o tom, komu dají hlas při volbě předsedy, až na pondělní schůzi poslaneckého klubu. Koho budou volit lidovci, zatím není jasné, rozhodně ale nezvednou ruku pro Okamuru při volbě místopředsedů.

Piráti v úterý rozeslali zástupcům poslaneckých klubů návrh rozpisu poměrného rozložení výborů bez účasti hnutí ANO. Vedení čtyř výborů by připadlo ODS, po třech by měli Piráti a SPD, po dvou komunisté a sociální demokraté. KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by pak řídily po jednom výboru. Jejich návrh ale zatím nezískal podporu. Ve středu chtějí Piráti najít společného opozičního kandidáta do čela mandátového a imunitního výboru Sněmovny. Návrh STAN, aby ho vedl předseda hnutí Petr Gazdík, zatím nechtěli komentovat. STAN přišel také s návrhem na změny v počtech členů dalších výborů - v některých by počet poslanců klesl a v jiných stoupl. Podle současného návrhu by totiž Starostové chyběli v deseti ze 17 výborů, včetně mandátového.

Zatímco politické strany jednaly o podobě nově zvolené Sněmovny, na lánském zámku mluvil prezident Miloš Zeman o povolebním uspořádání s lídry KDU-ČSL. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek po schůzce zopakoval, že lidovci míří za současné situace do opozice. Současně kritizoval hnutí ANO a Babiše kvůli tomu, že o kabinetu nevyjednává a nepředložili ani návrh na uspořádání Sněmovny. Přijatelná by podle Bělobrádka byla i varianta polopolitické nebo úřednické vlády, která by odstranila nynější pat.

Sněmovna by podle představ ODS měla při nejbližší příležitosti vyzvat vládu, aby nečinila žádné zásadní rozhodnutí, dokud nezíská důvěru dolní komory. Druhá nejsilnější strana chce také navrhnout zákon, který by vládě v demisi či bez důvěry poslanců výrazně omezil rozhodovací pravomoci.

Vondráček v úterý vyjádřil přesvědčení, že se nejpozději do konce příštího týdne podaří ukončit ustavující schůzi Sněmovny, která začne v pondělí 20. listopadu. Poté by se zákonodárci měli začít zabývat běžnou agendou. Prioritou bude projednat státní rozpočet na příští rok.

 

 

Zdroj: ČTK

ANO podpořilo požadavek SPD, aby se stal Okamura místopředsedou Sněmovny Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

 1. Zeman se v Rusku setká i s Gorbačovem a Medveděvem

  Společnost ·

  Česká hlava státu Miloš Zeman se během své návštěvy Ruska setká příští týden s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. V Moskvě bude jednat také s ruským p…

 2. Trump ukončil své asijské turné. Jaké bylo?

  Společnost ·

  Severokorejská hrozba a obchodní vztahy s východoasijskými partnery byly nejvýš na seznamu priorit amerického prezidenta Donalda Trumpa při cestě po Asii, nejdelší běh…

 3. Britská libra oslabuje kvůli politickým obavám

  Byznys ·

  Britská libra se během dnešního obchodování kvůli politickým obavám propadla až na týdenní minimum vůči americkému dolaru. Euro vůči dolaru zůstává bez větších změn a …

 4. Počet podnikatelů v ČR stoupl

  Byznys ·

  Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl letos do konce září o 18.000 na 999.000. Vyplývá to z evidence České sp…

 5. 55 procent Španělů si přeje předčasné volby

  Společnost ·

  Více než polovina Španělů není spokojena se současnou vládou v Madridu a přeje si, aby premiér Mariano Rajoy vyhlásil co nejdříve předčasné parlamentní volby. Vyplývá …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.