reklama

ANO se chce kvůli novele o střetu zájmů obrátit na Ústavní soud

Zástupci vládního hnutí ANO 2011 se podle jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka nejspíš obrátí na Ústavní soud, pokud by Parlament v rámci novely o střetu zájmů přijal návrhy omezující podnikání členů vlády. Faltýnek to dnes řekl novinářům. Podle něho by šlo o omezení ústavního práva vlastnit majetek.

Mohlo by vás zajímat

ANO s navrženými úpravami nesouhlasí, neboť zjevně míří na jeho předsedu a ministra financí Andreje Babiše, který vlastní skupinu Agrofert. Úpravy nazývané „lex Babiš“ chtějí spolu s opozicí podpořit vládní partneři hnutí, tedy ČSSD a KDU-ČSL.

Návrh poslance Jana Chvojky (ČSSD) předpokládá, že budoucí člen vlády, který by měl ve firmě aspoň dvě pětiny hlasovacích práv, by musel do dvou měsíců po nástupu do kabinetu ve společnosti skončit. V případě porušení zákona by takový člen vlády ztratil ve firmě hlasovací práva a společnost by nemohla dostat žádnou státní pomoc. Obdobný návrh podal i Martin Plíšek z TOP 09, předpokládá ovšem finanční postihy za porušení pravidel.

Část Chvojkova návrhu by pod podobnými sankcemi zamezila členům vlády vlastnit média, konkrétně televizní a rozhlasové stanice a periodický tisk. Pod Agrofert patří i mediální skupina Mafra. Plíškův návrh má zabránit tomu, aby společnosti, v nichž by drželi členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, dostávaly nenárokové dotace a investiční pobídky. Firmy, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, by se podle Plíškova návrhu nesměly hlásit o veřejné zakázky.

Vládní předloha předpokládá mimo jiné to, že politici by dávali majetková přiznání i při vstupu do politiky. Oznámení by se podávala do centrálního registru, který by mělo vést ministerstvo spravedlnosti. Sněmovna má novelu schvalovat na nadcházející schůzi.

 

 

Zdroj: ČTK

ANO se chce kvůli novele o střetu zájmů obrátit na Ústavní soud Foto: Andrej BABIŠ; Zdroj: ČTK/Ramík Drahoslav

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.