reklama

Antické město v Turkmenistánu odhaluje svá tajemství

Antické město Gonur-Tepe, které bylo po staletí pohřbeno v turkmenské poušti Karakum a objeveno ještě za sovětských časů, nyní pomalu, tak jak postupují vykopávky, odhaluje svá tajemství světu.

Mohlo by vás zajímat

Asi sto kilometrů od města Mary, metropole stejnojmenné turkmenské provincie s typicky sovětskou architekturou, svědčí pozůstatky Gonur-Tepe o velkém archeologickém bohatství Turkmenistánu, jedné z nejvíce uzavřených zemí světa.

Jen pohled z letadla může obejmout celou lokalitu, jež se rozkládá na 30 hektarech a podobá se velikému labyrintu obklopenému vysokými zdmi. Dva tisíce let před Kristem bylo v Gonur-Tepe jedno z nejvyspělejších osídlení doby bronzové, jedno z nejzáhadnějších a nejméně známých.

Sídliště, kde tehdy zřejmě žily tisíce lidí, leželo v centru sítě měst v deltě řeky Murgab, která pramení v Afghánistánu a Turkmenistánem protéká. Před více než 60 lety lokalitu zakrytou pískem a křovinami objevil slavný sovětský archeolog Viktor Sarianidi. Ač je mu dnes již čtyřiaosmdesát let, pokračuje v práci stále se stejným zápalem.

"Velmi dobře si vzpomínám, jak jsem byl nadšený prvním setkáním s tímto archeologickým Klondikem. Čekaly nás velké objevy, zrovna pod našima nohama," říká vědec.

Při každém výkopu vyzdvihují archeologové z písku nové předměty vzácné kvality. Tehdejší řemeslníci dokázali odlévat kov, vyrábět stříbrné a zlaté šperky, vyřezávat z kostí a otesávat kámen.

"Letos nám Gonur připravil nové překvapení, překrásnou mozaiku," raduje se archeoložka Naděžda Dubovová. Zdůrazňuje, že nález pochází z dřívějšího období než mozaiky, které nám zanechala řecká a římská civilizace. "Je úžasné, jak tito lidé ovládali vyspělé techniky. Naučili se opracovávat přírodní kámen za vysoké teploty, kdy se s ním snáze pracuje, a zahřívali ho pak znovu až doběla, aby se déle zachoval," vysvětluje.

Další lokalitou regionu svědčící o vyspělé kultuře tehdejších národů je Merv, který leží asi 30 kilometrů od Mary. Sídliště vybudované za perské říše Achaimenovců zpustošili v roce 1221 Mongolové a pak je čekal už jen úpadek. Na rozdíl od Gonur-Tepe však byl Merv objeven ještě za cara, kdy byl Turkmenistán vzdálenou zadní baštou ruské říše. V roce 1999 byla lokalita zanesena na seznam světového dědictví UNESCO.

Dosud zachované mauzoleum sultána Sandžara je se svou kopulí o průměru 17 metrů jedním z jeho hlavních pokladů. Forma kupole byla podle historika Ruslana Muradova vytvořena o 300 let dříve, než s ní přišel v době renesance architekt Filippo Brunelleschi, který navrhl grandiózní kupoli katedrály ve Florencii.

Archeologové zatím jen začínají odhalovat obrovská bohatství regionu, říká historik z muzea v Mary Viktor Turik. "V regionu je 354 archeologických památek a 95 procent z nich ještě nebylo prostudováno," zdůrazňuje.

Problémem však je restaurování a konzervace památek. Turkmenský úřad pro národní dědictví uvažoval o společném projektu s pařížským Louvrem, ale tyto snahy ztroskotaly. "Mnohé významné objevy tak dosud čekají v depozitářích turkmenských muzeí," podotýká jeden turkmenský úředník, který si nepřeje být jmenován.

Zdroj: ČTK

Antické město v Turkmenistánu odhaluje svá tajemství Foto: Asiaone.com

reklama

Další články

 1. Setkání Zemana a Němcové v Lánech

  Společnost ·

  Na zámku v Lánech na Kladensku dnes odpoledne začala schůzka prezidenta Miloše Zemana s kandidátkou ODS na premiérku Miroslavou Němcovou. …

 2. Biz info: Pražská burza dál výrazně oslabuje

  Byznys ·

  ÚOHS pozastavil tendr na dostavbu dálnice D1 · Zavedení eura by nyní uvítala jen čtvrtina podnikatelů · Pojišťovny v souvislosti s povodněmi evidují pojistné události za …

 3. Začalo astronomické léto

  ·

  Dnes ráno v 07:04 středoevropského letního času vstoupilo Slunce do znamení Raka. Nastává letní slunovrat a začíná astronomické léto. Bude nejdelší den v roce a naopak ne…

 4. ČNB získá širší pravomoci nad finančním trhem

  Byznys ·

  Senát rozšířil pravomoci České národní banky při dohledu nad finančními skupinami, které působí ve více oblastech finančního trhu. Norma, která zpřesňuje i povinnosti těc…

 5. Čechy donutilo tropické počasí utrácet

  Byznys ·

  Tropické počasí, které v posledních dnech panuje v Česku, zvýšilo o stovky procent poptávku po klimatizacích a ventilátorech. Výrazně roste také zájem o plavky, slunečník…

 6. Zemřel filmový mafián James Gandolfini

  ·

  Ve věku 51 let zemřel 19. června americký herec James Gandolfini. Představitel filmových mafiánů, který se proslavil rolí v televizním seriálu Rodina Sopránů, nečekaně sk…

 7. Probíhají hudební Ostrovy na Ladronce

  ·

  V Praze 20. - 22. června probíhá desátý ročník hudebního festivalu United Islands. Kvůli povodním se však pódia musela z ostrovů na Vltavě přesunout na kopec - do parku L…

 8. Hudeček zvolen pražským primátorem

  Společnost ·

  Pražským primátorem se podle očekávání stal čtyřiatřicetiletý Tomáš Hudeček (TOP 09), který byl dosud pověřený řízením města. Byl jediným kandidátem. …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.