reklama

BBC: Americká armáda zabila velitele IS; japonský soud nařídil odstavit jadernou elektrárnu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že japonský soud nařídil historicky první odstavení fungující jaderné elektrárny. BBC si dále všímá oznámení armády Spojených států, která měla díky leteckému úderu zabít velitele radikální organizace Islámského státu Umara Šíšáního. Stalo se tak minulý týden na území Sýrie u města Šaddada.

Mohlo by vás zajímat

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump zvítězil v rámci primárních voleb v dalších třech amerických státech. Stalo se tak v Michiganu, Mississippi a na Havaji. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová naopak překvapivě pocítila hořkost porážky. Její protikandidát Bernie Sanders zvítězil v Michiganu. Náladu si ovšem zpravila velkým vítězstvím v Mississippi. Trump na druhé straně ztratil v Idahu, kde jej porazil Ted Cruz.

Ukrajinská důstojnice Nadija Savčenková předstoupila před ruský soud, který řešil údajnou vraždu dvou ruských novinářů. Tu měla ukrajinská pilotka spáchat v červnu roku 2014. Savčenková odmítá obžalobu navrhující 23 let vězení. V souvislosti s tím také oznámila, že bude pokračovat v držení hladovky. Během jejího středečního vystoupení ukázala soudu prostřední prst. Tímto gestem odmítla jeho legitimitu. Spojené státy americké a Evropská unie vyzvala Rusko k jejímu okamžitému propuštění. Americký viceprezident Joe Biden oznámil, že Rusko drží Savčenkovou nepravomocně na základě vykonstruovaných obvinění.

Soud v Japonsku nařídil firmě Kansai Electric Power, aby odstavila dva ze svých reaktorů ve městě Takahama, které leží na západě Japonska. Okresní soud tak rozhodl po stížnostech ze strany místních obyvatel. Těm se nelíbí bezpečnost elektrárny. Toto rozhodnutí přichází před pátým výročím zemětřesení, které vedlo k jaderné katastrofě elektrárny Fukušima. Místní média uvádějí, že zařízení má být okamžitě vypnuto. Jde přitom o první rozsudek směřující proti fungující jaderné elektrárně na území Japonska.

Americká armáda oznámila, že její letecký útok si vyžádal smrt jednoho z velitelů radikální organizace Islámského státu. Mělo se tak stát minulý týden na území Sýrie.  Konkrétně se mělo jednat o rodilého Čečence Tarkhana Batirashviliho známého také pod jménem Umar Šíšání. Letecký úder měl mimo něj zasáhnout dalších 12 radikálů. K úderu mělo dojít v blízkosti města Šaddada. Islámský stát dosud neposkytl žádné informace o jeho úmrtí.

Francouzští vyšetřovatelé zabavili v souvislosti s vyšetřováním exprezidenta Mezinárodní federace fotbalových asociací Seppa Blattera dokumenty z Francouzské fotbalové federace. Ty mají souviset se švýcarským trestním vyšetřováním. Mají být spojené s podezřelými platbami dosahující hodnoty 700 tisíc liber. Zabavení dokumentu bylo provedeno právě na základě žádosti Švýcarska. Blatter čelí obvinění ze špatného hospodaření a zpronevěry peněz týkajících se televizních práv. Ty měly souviset s fotbalovým mistrovství světa z roku 2010 a 2014 a měl je prodat hluboko pod tržní cenou.

Írán zahájil podle tamních médií zkoušku dvou nových balistických raket. Pokračující vojenská cvičení mohou způsobit nové diplomatické reakce ze strany Spojených států. Takzvané místní Revoluční gardy vypustily rakety ze severního Íránu. Veškeré sankce proti Íránu byly pozastaveny přitom před dvěma měsíci. Spojené státy navzdory tomu uvalily v lednu vlastní sankce namířené proti íránskému raketovému programu. Írán tvrdí, že nemá jaderné zbraně, ale že bude pokračovat ve vývoji protiraketové obrany.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Americká armáda zabila velitele IS; japonský soud nařídil odstavit jadernou elektrárnu Foto: ČTK/AP/Uncredited: Umar Šíšání

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.