reklama

BBC: Apple v Irsku neoprávněně získal daňové výhody za 13 miliard eur

Evropská komise (EK) uvedla, že Irsko v uplynulých letech poskytlo technologické firmě Apple neoprávněné daňové výhody dosahující hodnoty 13 miliard eur. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service .Irsko může neoprávněnou podporu vymoci nazpátek.

Mohlo by vás zajímat

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové oznámila, že firma ze Silicon Valley platila v minulosti oproti jiným firmám mnohem nižší daně. Tyto praktiky jdou přitom proti evropským pravidlům. Irsko má tak nyní možnost neoprávněnou podporu vymoci nazpátek.

Vestagerová novinářům sdělila, že rozhodnutí je jasnou zprávou pro členské státy. V jejich kompetenci totiž není poskytování nespravedlivých daňových výhod směrem k určitým firmám. Poté nezáleží na tom, zdali jde o evropské nebo zahraniční společnosti. V potaz nelze brát ani jejich velikost.

EK se zaměřila na dohody Applu na území Irska počínaje červnem 2014. 

 ___________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Sebevražedný atentátník naložil auto výbušninami a prorazil bránu do čínského velvyslanectví v hlavním městě Kyrgyzstánu Biškeku. Teroristický útok nepřežil atentátník společně se třemi zaměstnanci velvyslanectví. Čínské ministerstvo zahraničí označilo tuto událost jako „extrémní a násilný útok“. Žádná skupina se prozatím nepřihlásila k odpovědnosti za útok. Na sociálních sítích byly zveřejněny záběry s kouřem valícím se nad budovou.

 

Letošní monzunové záplavy způsobené řekou Gangou překonaly již intenzitu povodní z minulého roku. Hladina řeky totiž na čtyřech místech severní Indie dosáhla nebývalé úrovně. Nejvýše vystoupala v hlavním městě státu Bihá Patna. Voda zde dosahuje úrovně 50,52 metrů. V roce 1994 byla přitom na úrovni 50,27 metrů. Záplavy po celé Indii si letos vyžádaly 150 lidských životů a připravily o domov tisíce lidí.

 

Během uplynulých tří let bylo na území Velké Británie zadrženo více než 27 tisíc lidí podezřelých z nelegálního vstupu do Spojeného království. Statistiky z 39 policejních ústředí v Anglii, Walesu a Severním Irsku ukázaly, že od roku 2013 do roku 2015 jde o 25 procentní nárůst. Mnozí podezřelí byli zadrženi u čerpacích stanic a na dálničních odpočívadlech. Britské ministerstvo vnitra uvedlo, že chce nalézt dlouhodobé řešení proti nelegální migraci.

 

Herec a režisér Mel Brooks vyzdvihl herecké umění na poli zábavy zesnulého herce Gene Wildera. Ten zemřel ve věku 83 let. Wilder se stal známým díky rolím Willyho Wonky. Mimo jiné hrál v řadě filmů, které režíroval právě Brooks. Spolupráci navázali u filmů Ohnivá sedla nebo Mladý Frankenstein. Brooks řekl, že Wilder byl skutečně velký talent naší doby, který velebil každý jeho film a doplnil jej o své kouzlo. Mimo jiné vyzdvihl i jejich vzájemné přátelství. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Apple v Irsku neoprávněně získal daňové výhody za 13 miliard eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.