reklama

BBC: Barma pořádá přelomové mírové jednání, chce tak ukončit násilné konflikty

Vláda v Myanmaru pořádá přelomovou mírovou konferenci. Účastní se jí zástupci sedmnácti různých skupin. Jejím cílem je ukončení několika desetiletí násilných konfliktů mezi armádou a různými etnickými ozbrojenými skupinami. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Sevice.

Mohlo by vás zajímat

Ukončení násilností je největší výzvou pro Su Ťij, šéfku Národní ligy pro demokracii, která s výraznou převahou vyhrála loňské volby. Su Ťij obdržela v roce 1991 na návrh Václava Havla Nobelovu cenu míru.

Myanmar, rovněž známý pro svůj název Barma, sužovalo od získání nezávislosti v roce 1948 násilí. Šlo o spory mezi etnickými menšinami, které usilovali o nezávislost nebo větší autonomii.

Bývalá vláda podporovaná armádou dosáhla příměří s některými skupinami, ale niky se nepodařilo zajistit celostátní dohodu. Aun Su Ťij prohlásila, že zajištění míru je prioritou pro její Národní ligu pro demokracii, která zvítězila v loňských volbách. 

___________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Velká Británie a Francie žádají Organizaci spojených národů (OSN) o uvalení sankcí na Sýrii. Důvodem jsou závěry vyšetřovací komise, podle kterých syrské armádní jednotky v uplynulých dvou letech nejméně dvakrát použily chemické zbraně. Uvalení sankcí brání Rusko. To se domnívá, že je třeba situaci nejdříve ještě důkladně posoudit.
 
Republikánský kandidát na post prezidenta Spojených států amerických Donald Trump potvrdil pozvání mexického prezidenta do Mexika. Trump v průběhu své předvolební kampaně ostře vystupuje proti mexickým přistěhovalcům. Označil je za kriminálníky a násilníky a vyzval rovněž k výstavbě zdi mezi oběma zeměmi. Enrique Pena Nieto pozval k návštěvě Mexika i demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.
 
Jihokorejská média přinesla informaci o tom, že Severní Korea popravila několik vysoce postavených politiků. Pomocí protiletadlové zbraně měli být popraveni bývalý ministr zemědělství a vysoce postavený zástupce ministerstva pro vzdělávání.
 
V Brazílii protestují přívrženci prezidentky Dilmy Rousseffové. Prezidentka byla dočasně sesazena ze své funkce. Nyní se rozhoduje o tom, zda bude čelit ústavní žalobě. Senát by měl v nejbližší době definitivně rozhodnout o tom, zda svoji funkci opustí definitivně. Při včerejším projednávání se bránila obvinění z poškození ekonomiky země a manipulace se státním rozpočtem. Vystoupení přimělo její přívržence k pouličním demonstracím.
 
Ve Spojených státech amerických byl zadržen zpěvák Chris Brown. Se střelnou zbraní v ruce měl vyhrožovat ženě, která obdivovala šperky jeho známého. Zpěvákovi bylo kvůli násilnostem uděleno v minulosti již několik trestů.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Barma pořádá přelomové mírové jednání, chce tak ukončit násilné konflikty Foto: 360b / Shutterstock.com: Su Ťij

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.