reklama

BBC: Belgická policie zadržela 10 podezřelých islamistů; převratný objev při léčbě rakoviny

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že během několika razií zadržela belgická policie 10 lidí, kteří jsou podezřelí z napojení na Islámský stát. BBC si dále všímá potenciálně převratného objevu na poli léčby rakoviny.

Mohlo by vás zajímat

Rusko „kategoricky odmítá“ obvinění z válečných zločinů po včerejším bombardování několika nemocnic a škol v Sýrii. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že „ti, kdo taková prohlášení vydávají, nejsou schopni je podložit důkazy“. Během pondělka zahynulo při raketových náletech na školy a několik nemocnic v severosyrském regionu nejméně 50 lidí. Podle agentury Reuters se Rada OSN vyjádřila, že záměrný útok na tyto cíle by mohl představovat válečný zločin. Turecký ministr zahraničí obvinil z útoků Rusko. 

 

Speciální vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura je na neplánovaném jednání v Damašku. Na schůzce se syrským ministrem zahraničí se pokusí vyjednat obnovení mírových rozhovorů, k nimž by mělo dojít ke konci měsíce. Prodiskutovat mají rovněž otázky humanitární pomoci a možného příměří.

 

Během několika razií zadržela belgická policie 10 lidí, kteří jsou podezřelí z napojení na Islámský stát. Při policejní akci byly zabaveny osobní počítače a mobilní telefony. Belgie patří k zemím s nejvyšším počtem radikálů, kteří odcházejí do Sýrie, aby se přidali k IS.

 

V thajském Bangkoku se dnes odehrálo první soudní stání se dvěma etnickými Ujgury, kteří jsou obviněni ze spáchání bombového útoku na svatyni Erawan z loňského 17. srpna, při němž zahynulo 20 lidí. Oba muži, kteří zpočátku spáchání zločinu připouštěli, nyní obvinění z vraždy a držení výbušnin odmítají. Prohlašují, že byli k doznání donuceni policií. Thajská vojenská vláda podezřívá z útoku gang pašující lidi, mnozí pozorovatelé jsou ale přesvědčeni, že útok byl ve skutečnosti odplatou za nucený návrat více než stovky ujgurských žadatelů o azyl zpět do Číny, k němuž došlo v loňském červenci. 

 

Ukrajinský parlament bude dnes zřejmě hlasovat o nedůvěře vládě premiéra Arsenije Jaceňuka. Hlasování by mohlo mít za následek pád vlády a předčasné volby. Jaceňukův kabinet byl kritizován za pomalé tempo reforem a čelí také obvinění z korupce. Jurij Lucenko za koaliční Blok prezidena Petra Porošenka uvedl, že blok považuje dosavadní výsledky vládnoucího kabinetu za neuspokojivé a bude hlasovat proti. Západní vlády vyjádřily znepokojení nad rezignací reformně smýšlejících postav na vládní pozice. 

 

Vědci představili potenciálně převratný objev na poli léčby rakoviny. Velice úspěšná studie imunoterapie, která měla překvapivou více než devadesátiprocentní úspěšnost trvalého vyléčení u pacientů v pokročilých stádiích různých typů rakoviny krve, by mohla znamenat revoluci v léčbě této choroby. Jedná se o terapii prostřednictvím geneticky upravených buněk imunitního systému. Mohla by pomoci zejména pacientům, u nichž selhaly jiné typy léčby.

 

Ropní ministři tří zemí OPEC se na společné schůzce s Ruskem v katarském Dohá dohodly na zmrazení objemu produkce ropy na úroveň letošního ledna. Tento společný krok Saúdské Arábie, Kataru a Venezuely společně s Ruskem má za cíl podpořit růst ceny ropy, jež v posledních měsících prudce klesla, a stabilizovat trh.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Belgická policie zadržela 10 podezřelých islamistů; převratný objev při léčbě rakoviny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.