reklama

BBC: Běloruská opozice získala v parlamentu minimálně jedno křeslo, stalo se tak po 20 letech

V nedělních volbách v Bělorusku získala tamní opozice minimálně jeden mandát. Stalo se tak po 20 letech. Členové opoziční Spojené občanské strany (AGP) i přesto odmítají uznat výsledky. Volby měly být totiž nedemokratické a netransparentní. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

V rámci parlamentních voleb v Bělorusku došlo k neobvyklé události. V nedělních volbách totiž získala opozice minimálně jeden mandát. Nešlo by o kuriózní věc, kdyby se tak nestalo po 20 letech. Členové opoziční Spojené občanské strany (AGP) i přesto odmítají uznat výsledky voleb. Podle jejich slov byly totiž nedemokratické a netransparentní. Očekává se, že drtivou většinu křesel získá tvrdá linie prezidenta Alexandra Lukašenka.

Nad běloruským parlamentem stojí právě hlava státu. Lukašenko tak prakticky rozhoduje o všem dění. Spolupředseda křesťanských demokratů Vitali Rymaševský zpochybnil platnost voleb. K urnám se totiž podle něj nedostavilo potřebných 50 % voličů. V tomto případě by volby byly neplatné. Oficiální údaje na druhé straně uvádějí, že k volbám přišlo přes 74 % Bělorusů.

____________________________________________________________

BBC dále informuje:

Počínaje dnešním večerem má na území Sýrie začít platit příměří. Zaručit jej má rusko-americká dohoda. Deset dní trvající příměří mají následovat koordinované americko-ruské letecké údery cílené proti džihádistickým bojovníkům. Syrská státní média uvedla, že tamní prezident Bašár Asad přivítal dohodu, která vzešla z měsíců trvajících jednání mezi Ruskem a Spojenými státy. Dosud není jasné, zdali se nařízení budou dodržovat povstalecké frakce.

 

Demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států amerických Hillary Clintonová zrušila plánovou předvolební návštěvu Kalifornie. Stalo se tak poté, co její lékařka oznámila, že Clintonová má zápal plic. V rámci nedělního pietního shromáždění v New Yorku na počest uctění památky obětí teroristického útoku z roku 2011, se udělalo Clintonové špatně a postihly ji mdloby. Clintonová měla naplánovanou dvoudenní návštěvu Kalifornie. V rámci ní měla hovořit o dobročinnosti nebo ekonomice.

 

V okolí Madagaskaru bylo nalezeno pět nových kusů trosek, které by mohly patřit zmizelému letadlu malajsijských aerolinií MH370. Mezi nalezenými kusy byly dva ohořelé úlomky. Jde přitom o první nález úlomků s těmito známkami. Na palubě letu MH370 směřujícího z Kuala Lumpur do Pekingu bylo 239 lidí. Letadlo zmizelo v březnu roku 2014. Předpokládá se, že letoun ztroskotal v jižní části Indického oceánu.

 

V Indii došlo k hromadnému znásilnění ženy a její čtrnáctileté sestřenice. Útočníci poté ubili další dva příbuzné dívek k smrti. K tomuto činu došlo kvůli obvinění z toho, že perzekuovaní muslimové údajně konzumovali hovězí maso. Znásilněná žena uvedla, že za útokem stáli čtyři muži. K události došlo před dvěma týdny v severoindickém státě Haryana. Žena popřela skutečnost, že by konzumovala hovězí maso. Mnoho hinduistů považuje krávy za posvátná zvířata a jejich porážku v několika indických státech striktně zakazuje. 

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Běloruská opozice získala v parlamentu minimálně jedno křeslo, stalo se tak po 20 letech Foto: ČTK/AP/Zsolt Szigetvary

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.