reklama

BBC: Carson podpoří Trumpa v boji o prezidenta; Japonsko si připomíná ničivé tsunami

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že republikánský kandidát Ben Carson odstoupil tento týden z boje o Bílý dům a podpoří svého stranického soupeře Donalda Trumpa. BBC si dále všímá pátého výročí ničivého zemětřesení a tsunami v Japonsku. Přírodní katastrofa si tehdy vyžádala přes osmnáct tisíc obětí na životech.

Mohlo by vás zajímat

Japonsko si připomíná páté výročí ničivého zemětřesení a tsunami, při němž zemřelo či zmizelo přes osmnáct tisíc lidí. Zemětřesení nedaleko břehů severovýchodního Japonska rovněž způsobilo nejhorší jadernou havárii od výbuchu Černobylu v roce 1986.

Ve Spojených státech amerických pokračují volby na výběr republikánského a demokratického kandidáta na post prezidenta země. Ben Carson, který tento týden odstoupil z boje o přízeň republikánů, podpoří doposud nejúspěšnějšího kandidáta této strany, Donalda Trumpa.

Bývalý poradce ruského prezidenta Putina, Michail Lesin, který byl loni nalezen mrtvý ve Spojených státech amerických, zemřel podle oficiálních zdrojů následkem úderu do hlavy. Rodina podle ruských médií tvrdila, že zemřel na infarkt. Lesin zastával například funkci ministra tisku či ředitele významné mediální skupiny. Jeho smrt se dále vyšetřuje.

Organizace hájící lidská práva Amnesty International tvrdí, že vládní jednotky v Jižním Súdánu nechaly podle několika desítek očitých svědků záměrně udusit více než šedesát mužů a chlapců. Měly je zavřít do přepravního kontejneru. K události došlo loni v říjnu. Od roku 2013 v Jižním Súdánu zemřely již tisíce lidí a miliony jich musely opustit své domovy.

Společnost Apple obvinila americké ministerstvo spravedlnosti ze snahy očernit ji zoufalými a nepodloženými tvrzeními. Americké úřady se se společností přou o to, zda má povinnost vyvinout software, s jehož pomocí by bylo možné získat data z telefonu jednoho ze střelců z loňského útoku v San Bernardinu. Apple se brání tím, že takový krok by ohrozil všechny jeho zákazníky.

Státní zástupci v Brazílii požádali o zatčení bývalého prezidenta Lula da Silvy kvůli obvinění z praní špinavých peněz. Má se jednat o preventivní opatření. Obvinění souvisí s rozsáhlým korupčním skandálem kolem státní ropné společnosti Petrobras. Populární politik má vysvětlit vlastnictví luxusní nemovitosti u moře.

Brazilská atletka Ana Lemosová měla pozitivní nález dopingového testu. Lemosová je držitelkou jihoamerického rekordu v běhu na sto a dvě stě metrů. Byla jednou z velkých nadějí pro letošní olympijské hry. Ty se budou konat právě v Brazílii.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Carson podpoří Trumpa v boji o prezidenta; Japonsko si připomíná ničivé tsunami Foto: louise wateridge / Shutterstock.com: Ben Carson

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.