reklama

BBC: Čína chce potrestat podporu nezávislosti v Hongkongu; demonstrace na londýnském letišti

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Čína varuje občany Hongkongu, že mohou být potrestáni za podporu nezávislosti. Prohlášení přišlo poté, co se prodemokratičtí aktivisté dostali v rámci parlamentních voleb do Legislativní rady. BBC si dále všímá demonstrantů, kteří se vrhli na přistávací dráhu letiště London City. Aktivisté chtěli upozornit na dopady na lokální i globální život lidí tmavé pleti

Mohlo by vás zajímat

V těsném okolí budovy ministerstva obrany v afghánském Kábulu zazněly výbuchy. Dva sebevražední atentátníci na sobě nejprve odpálili výbušniny, centrem Kábulu později otřásl další výbuch. Nálož byla v tomto případě nastražená v automobilu. Po poslední explozi se tři ozbrojenci zabarikádovali v sídle mezinárodní charitativní organizace CARE. Několik hodin poté bylo ještě slyšet střelbu. Atentáty si vyžádaly nejméně 35 lidských životů. Dalších 103 osob bylo zraněno. 

 

Letiště London City přerušilo veškeré lety poté, co se na přistávací dráhu vtrhli demonstranti. Devět aktivistů z hnutí Black Lives Matter UK se na letištní dráze k sobě vzájemně připoutali. Sedm lidí již bylo zatčeno a dva lidi stále zůstávají na dráze. Letiště uvedlo, že příchozí lety přesměrovalo. Aktivisté chtěli upozornit na dopady na lokální i globální život lidí tmavé pleti. Ve svém prohlášení uvedlo, že zatímco elita mohla bez problémů létat z letiště London City, tak ve Středozemním moři loni utonulo 3176 uprchlíků.

 

Výrobce stavebnic Lego zaznamenal v prvním pololetí letošního roku oproti stejnému období roku 2015 nárůst v prodejích o 11 procent. Dánská firma tak prodejem kostiček dosáhla obratu dosahujícím na 15,7 dánských korun (1,8 miliardy liber). Čistý zisk naproti tomu mírně klesl na 3,5 miliardy dánských korun. V první polovině roku 2015 přitom dosahoval 3,6 miliardy dánských korun. Růst prodeje zaznamenala společnost především na území Evropy a v Asii. Své příjmy tak v obou regionech zvýšilo lego dvakrát. Během prvních šesti měsíců letošního roku Lego pokračovalo ve svém globálním investičním programu. V čínském městě Ťia-sing například otevřelo novou továrnu. Další fabrika v mexickém Monterrey se naopak rozšiřuje.

 

Teorie o tom, že ženy dostávají zaplaceno méně peněz než muži kvůli tomu, že nemají dostatečně ostré lokty, není pravdivá. Naznačuje to nová studie vypracovaná Cass Business School a univerzitami ve Warwicku a Wisconsinu. Ženy totiž o zvýšení platu žádají častěji než muži. V jejich případě je ovšem méně pravděpodobné, že dostanou přidáno. Studie se zaměřila na vzorek 4600 pracovníků. Výzkum rovněž zjistil skutečnost, že muži mají o 25 procent větší šanci na to, že dostanou přidáno.

 

Čína varuje občany Hongkongu, že mohou být potrestáni za podporu nezávislosti. Uvedla to tamní média. Prohlášení přišlo poté, co se prodemokratičtí aktivisté dostali v rámci parlamentních voleb do Legislativní rady (LEGCO). Čínská vláda zdůraznila sílu své rozhodné opozice, aby případné aktivity o nezávislosti Hongkongu dostala pod svoji kontrolu. Stále více lidí je přitom ve větším měřítku znepokojeno zasahováním Pekingu do jeho politiky. 

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

BBC: Čína chce potrestat podporu nezávislosti v Hongkongu; demonstrace na londýnském letišti Foto: ČTK/ZUMA/Tolga Akmen

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.