reklama

BBC: Čínské stíhačky se nebezpečně přiblížily k americkému průzkumnému letounu

Dvě čínské stíhačky Suchoj Su-30 se podle armády Spojených států nebezpečně přiblížily k americkému letadlu WC-135, které bylo na misi v mezinárodním vzdušném prostoru nad Východočínským mořem. Podle BBC World Service se jedna z čínských stíhaček přiblížila k letadlu až na 45 metrů.

Mohlo by vás zajímat

Americká armáda označila incident jako „neprofesionální“. „Problém se řeší s Čínou prostřednictvím vhodných diplomatických a vojenských kanálů,“ uvedl dále mluvčí Air Force Lori Hodge. Americké špionážní letadlo bylo již dříve použito k detekci důkazů o možných jaderných testech Severní Koreji.

V Jihočínském moři vládne napětí mezi Čínou a USA. Na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu, si Čína vytváří územní nároky. S tím však nesouhlasí ostatní země regionu

BBC dodává, že Čína a jihovýchodní asijské země se dohodly rámci pro dlouho očekávaný kodex chování ve sporném Jihočínském moři. Uvedlo to čínské ministerstvo zahraničí, aniž by uvádělo podrobnosti o obsahu dohody. Ta bude údajně předložena ministrům zahraniční ostatních zemí v srpnu.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Prezident Spojených států amerických Donald Trump na tiskové konferenci popřel, že by při své loňské prezidentské kampani spolupracoval s Ruskem. Rozhodnutí jmenovat zvláštního poradce pro dohled nad vyšetřováním vměšování Ruska podle jeho slov poškozuje Ameriku. Podle Trumpa je nutné začít se opět věnovat správě země.

 

Japonská vláda schválila zákon, který jednorázově umožní japonskému císaři vzdát se trůnu. Třiaosmdesátiletý císař Akihito si loni stěžoval na svůj věk a zdravotní stav, které mu komplikují oficiální povinnosti. Císařem se stal v roce 1989 po smrti svého otce. Stávající legislativa mu ale neumožňuje vzdát se funkce. Zákon musí nyní schválit parlament.

 

V Íránu začínají prezidentské volby. Svůj úřad chce obhájit stávající prezident Hassan Rouhání. Tento umírněný duchovní vyjednal v roce 2015 se světovými mocnostmi zlomovou dohodu o jaderném programu. Stojí proti němu tři další kandidáti. Od poloviny osmdesátých let zatím vždy stávající prezidenti svůj post obhájili. Pokud nikdo nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, bude se příští týden konat kolo druhé. V dnešních volbách může volit více než padesát čtyři milionu lidí.

 

Vůdce venezuelské opozice Henrique Capriles tvrdí, že mu bylo zabráněno v cestě za představiteli Organizace spojených národů. Uvádí, že mu byl na letišti před odletem do Spojených států amerických zabaven pas. Navrácen má být až v roce 2020. Venezuela prochází hlubokou hospodářskou i politickou krizí. Opozice a vláda se navzájem obviňují z pokusu o převrat.

 

Brazilský prezident Michel Temer prohlásil, že nehodlá odstoupit ze svého úřadu. Prezident čelí obvinění, že schválil úplatky na umlčení svědka v obřím korupčním skandálu. Úřad převzal před rokem po té, co byla odvolána jeho předchůdkyně Dilma Roussefová.

 

Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron navštíví africké Mali. Francouzské jednotky tam posledních několik let zasahují proti džihádistům. Bude to jeho první oficiální cesta mimo Evropu. Francie má v Mali největší vojenskou základnu mimo své území.

 

Obraz Jean-Michela Basquiata se na aukci prodal za více než sto deset milionů amerických dolarů. Získal ho japonský miliardář. Basquiat se narodil v New Yorku. Umění se věnoval pouhých sedm let, než ve věku dvaceti sedmi let zemřel  na předávkování heroinem. Ve svých graffiti se věnuje především problémům, se kterými se potýkají Afroameričané ve Spojených státech.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Čínské stíhačky se nebezpečně přiblížily k americkému průzkumnému letounu Foto: Fasttailwind / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Na Alza.cz lze platit v bitcoinech

  Byznys ·

  Největší tuzemský e-shop Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech. Showroomy prodejce v Praze a Bratislavě jsou již vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou…

 2. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

  Společnost ·

  Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

 3. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.