reklama

BBC: Čínský export klesl nejvíce za sedm let; Nike vypověděl kontrakt s Šarapovovou

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že čínský export klesl oproti minulému roku o 25,4 procenta. Únorová data týkající se obchodu pravděpodobně vyvolají nové obavy ohledně čínské ekonomiky. BBC dále sleduje nový dopingový skandál ruské tenistky Maríi Šarapovové. Kvůli němu s ní vypověděl kontrakt výrobce sportovního oblečení Nike, který tenistku sponzoruje od jejích 11 let.

Mohlo by vás zajímat

Evropská unie a Turecko oznámily, že se domluvily na obecných zásadách týkajících se plánů, které mají pomoci při řešeni migrační krize. Podle plánu z Bruselu budou moci být navráceni zpět do Turecka všichni migranti, kteří se dostanou na území Řecka. Evropská unie pak bude muset přijmout za každého navrátilce jednoho syrského běžence z Turecka. Evropa čelí největší uprchlické krizi od druhé světové války. V loňském roce na území EU připlulo nelegálně milion běženců. Ti se přitom nejčastěji dostali na území Řecka právě z Turecka.

Výrobce sportovního oblečení společnost Nike vypověděl kontrakt s ruskou tenistkou Maríi Šarapovovou. Pětinásobná granslamová šampionka totiž připustila, že užívala doping. Své partnerské vazby rovněž rozvázal se Šarapovovou švýcarský výrobce hodinek firma Tag Heuer. Ruská tenistka měla užívat zakázanou látku Meldonium od roku 2006. Doporučení přitom dostala od svého rodinného lékaře. Nike sponzoroval Šarapovovou od jejích jedenácti let. Oděvní společnost se rozhodla přerušit vztah v době vyšetřování. Situaci hodlá ale i nadále sledovat.

Mezinárodní organizace práce zveřejnila studii, která ukazuje na to, že ženy za posledních 20 let zažily zanedbatelné zlepšení na trhu práce. Rozdíl v míře zaměstnanosti mezi muži a ženami se od roku 1995 totiž snížil o pouhých 0,6 procent. Studie byla zveřejněna v příhodný okamžik, na Mezinárodní den žen. Ředitel Mezinárodní organizace práce Guy Ryder řekl, že ženy čelí obrovským výzvám při hledání a udržení důstojných pracovních míst.

V indických vzdušných silách budou pilotovat od června stíhací letouny i ženy. Uvedl to tamní šéf vzdušných sil Arup Raha. Čeká se na to, až tři pilotky ukončí své vzdělání. Poté se počínaje 18. červnem zapojí do bojové pohotovosti. Minulý měsíc prezident Indie Pranab Mukherjee uvedl, že ženy se budou moci stát součástí armády na jakékoli pozici. Ženy v současné době tvoří v ozbrojených silách pouhé 2,5 procenta. Pracují ovšem ale na pozicích, kde se nebojuje.

Čínský export zaznamenal nejprudší pokles za posledních sedm let. Obavy ohledně kondice druhé největší světové ekonomiky se z toho důvodu prohlubují. Vývoz klesl oproti minulému roku o 25,4 procenta. Dovoz se oproti tomu zmírnil o 13,8 procent. Únorová data týkající se obchodu pravděpodobně vyvolají nové obavy ohledně čínské ekonomiky. Čína se snaží důsledkem špatné kondice její ekonomiky provést efektivní reformy. Pokouší se také přesunout svoji pozornost ke službám a domácím výdajům.

Bývalý americký misionář byl odsouzen ke 40 letům vězení za to, že v keňském sirotčinci zneužíval pohlavně děti. Americký soud oznámil, že Matthew Lane Durham se dopustil ohavných zločinů na nejzranitelnějších obětech. Durham se zaměřil na sirotky, zatímco pracoval jako dobrovolník pro neziskovou organizaci v keňském hlavním městě Nairobi. Durham měl zneužít více než 10 dětí. Některým přitom byly pouhé čtyři roky.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Čínský export klesl nejvíce za sedm let; Nike vypověděl kontrakt s Šarapovovou Foto: Sheila Fitzgerald / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.