reklama

BBC: Cruz komplikuje Trumpovi cestu k vítězství; demise povstalecké vlády v Libyi

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v amerických primárních volbách na výběr republikánského kandidáta na prezidenta zvítězil ve státě Wisconsin Ted Cruz. Zkomplikoval tak cestu k nominaci prozatím nejsilnějšímu kandidátovi Donaldu Trumpovi. BBC si dále všímá, že jedna ze dvou povstaleckých libyjských vlád sídlící v hlavním městě Tripolis podala podle tamního ministerstva spravedlnosti demisi.

Mohlo by vás zajímat

Ve volbách na výběr republikánského kandidáta na post prezidenta Spojených států amerických ve státě Wisconsin s výraznou převahou zvítězil Ted Cruz. Zkomplikoval tak cestu k nominaci zatím nejsilnějšího kandidáta strany, Donalda Trumpa. Je nepravděpodobné, že by Ted Cruz vyhrál souboj o nominaci přímo v primárkách, může ale zabránit výhře Trumpa. Pokud se mu nepodaří získat dostatečný počet delegátů, bude totiž o nominaci rozhodovat červencový stranický kongres. Přízeň demokratů ve Wisconsinu získal Bernie Sanders.
 
Podle organizace hájící lidská práva, Amnesty International, došlo loni k prudkému nárůstu celosvětového počtu poprav. Loni bylo popraveno nejméně šestnáct set třicet čtyři lidí, což představuje více než padesátiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. Téměř devadesát procent poprav se odehrálo v Íránu, Pákistánu a Saúdské Arábii. Údaje nezahrnují Čínu, která informace o popravách neposkytuje. Předpokládá se, že počet poprav je tady vyšší než ve všech zbývajících zemích světa dohromady.
 
Guvernér amerického státu Mississippi podepsal kontroverzní zákon, který umožňuje firmám odmítnout poskytnutí služeb párům stejného pohlaví kvůli náboženskému přesvědčení. Argumentoval tím, že zákon chrání přesvědčení o náboženských a morálních hodnotách. Zákon kritizují skupiny hájící rovná práva. Podle jejich názoru umožní zákonnou diskriminaci gayů, lesbiček, bisexuálů a osob s odlišnou genderovou identitou. Několik dalších amerických států zvažuje zavedení podobné legislativy. V reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který loni legalizoval sňatky osob stejného pohlaví, se snaží vyhovět i námitkám týkajícím se náboženské svobody.
 
Jedna ze dvou povstaleckých libyjských vlád sídlící v hlavním městě Tripolis oznámila podle ministerstva spravedlnosti své odstoupení. Oznámení přichází necelý týden poté, co do města dorazila vláda národní jednoty, kterou podporuje Organizace spojených národů. Libye není jednotná od pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011.
 
Dvacet jedna lidí bylo zatčeno ve Spojených státech amerických za nelegální aktivity spojené s pomocí při získávání povolení k pobytu. Vyšetřovatelé při čtyři roky trvající akci založili falešnou univerzitu. Zatčení zprostředkovatelé měli nabídnout své služby více než tisícovce cizinců, kteří si chtěli prodloužit svá studijní víza či získat pracovní povolení. Většina z nich pochází z Číny a Indie.
 
Islandský premiér rezignoval na svou funkci. Stal se tak první vysoce postavenou obětí úniku informací o daňových manipulacích z Panamy. Z právní firmy zde unikly údaje, ze kterých vyplývá, že řada vlivných světových osobností ukrývá své jmění v daňových rájích. Podle dokumentů vlastnil islandský premiér se svou manželkou společnost v zahraničí, kterou nicméně doma nepřiznal.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Cruz komplikuje Trumpovi cestu k vítězství; demise povstalecké vlády v Libyi Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com: Donald Trump a Ted Cruz

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.