reklama

BBC: EU nebyla připravena na příliv syrských uprchlíků; Brusel zrušil novoroční ohňostroj

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky António Guterres, který po deseti letech opouští funkci, kritizoval Evropskou unii za přístup k uprchlíkům. Podle něj EU letos nebyla připravena na příliv uprchlíků ze Sýrie. BBC si dále všímá toho, že belgické hlavní město Brusel zrušilo novoroční ohňostroj. Důvodem je teroristická hrozba. 

Mohlo by vás zajímat

Vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky, který po deseti letech opouští svou funkci, kritizoval Evropskou unii za přístup k migrantům. Podle jeho názoru byla Unie na letošní příliv syrských imigrantů zcela nepřipravená a nepřipravená je i nadále. António Guterres se domnívá, že chybí koordinovaný společný postup a jedinou snahou jednotlivých zemí je, aby se uprchlíci vyhnuli jejich území a odcházeli jinam. Některé země si podle něj dokonce hlídají, aby u nich měli imigranti o něco horší podmínky než u sousedů. Celosvětově se počet uprchlíků odhaduje na 60 milionů ve srovnání s 38 miliony před deseti lety.

 

V belgickém hlavním městě Bruselu byl kvůli varování před teroristickým útokem zrušen novoroční ohňostroj a další oslavy. Tento týden byli v Belgii zadrženi dva lidé podezřelí z plánování útoků v období svátků. Varování před hrozbou teroristického útoku platí v Belgii od útoků v Paříži, ke kterým došlo třináctého listopadu. Předpokládá se, že několik jejich strůjců působilo právě v Bruselu.

 

Nejvyšší soud ve Venezuele zablokoval jmenování tří nových opozičních poslanců. Rozhodnutí padlo na základě námitek ohledně průběhu voleb, které vznesla socialistická strana úřadujícího prezidenta Nicoláse Madura. Opoziční koalice kvůli rozhodnutí nezíská v parlamentu rozhodující většinu, která by ji umožnila postavit se proti prezidentovi. Získala by tak poprvé po šestnácti letech převahu. Opozice rozhodnutí označila za soudní převrat.

 

Starosta amerického Chicaga oznámil změny, které čekají místní policii po sérii incidentů mezi policisty a černošským obyvatelstvem. Policisté mají dostat nové vybavení a projít školením o tom, jak zklidnit vyhrocené situace. Demonstranti požadovali odstoupení starosty kvůli případu, kdy policista smrtelně zranil černošského chlapce.

 

Nigerijský prezident uvedl, že je připraven vyjednávat s militantní skupinou Boko Haram o propuštění asi dvou set školaček, pokud bude zřejmé, kdo je důvěryhodným vůdcem povstalecké skupiny. Ozbrojenci dívky unesli loni v dubnu. Prezident dále řekl, že neví, kde se nyní dívky nacházejí a v jakém jsou zdravotním stavu.

 

Americký komik Bill Cosby byl poprvé po několikaměsíčních spekulacích formálně obviněn ze sexuálního obtěžování, ke kterému mělo dojít v roce 2004. Soud Cosbyho až do doby dalšího slyšení propustil na svobodu výměnou za milionovou kauci. Komik vinu popírá. Kvůli sexuálnímu obtěžování se ozvalo několik desítek žen, mělo se jednat o případy až ze sedmdesátých let. Cosby už proti sedmi ženám zahájil soudní řízení kvůli pomluvě.

 

Austrálii sužuje rozsáhlý požár nedaleko města Melbourne. Australský stát Victoria patří k požáry nejvíce ohroženým oblastem světa.

 

První letošní průzkumy sněhu v americké Kalifornii dávají lidem naději, že by se letos mohlo zlepšit dlouhodobé sucho. Poprvé po třech letech totiž napadlo více prvního sněhu, než je obvyklé. Odborníci ale upozorňují, že bude trvat delší dobu, než lidé změny zaznamenají.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: EU nebyla připravena na příliv syrských uprchlíků; Brusel zrušil novoroční ohňostroj Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Uprchlíci jsou podle Merkelové šancí pro Německo

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová si myslí, že navzdory mnoha problémům je příchod statisíců uprchlíků pro Německo hlavně příležitostí do budoucna. Řekla to v rámci n…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.