reklama

BBC: Facebook spouští funkci pro nevidomé; zemřel dabér jedné z postav Star Wars

Rozhlasové vysílání BBC World service informuje o tom, že sociální síť Facebook spouští systém, který dokáže přečíst, co se nachází na fotografii. Nová funkce je určena pro lidi se zrakovým postižením. BBC si dále všímá úmrtí dabéra Erika Bauerfelda, který v sáze Star Wars propůjčil svůj hlas admirálovi Ackbarovi.

Mohlo by vás zajímat

Britský předseda vlády David Cameron čelí tlaku kvůli aktuální kauze Panama Papers. Po britském premiérovi se nyní požaduje ukončení daňových rájů v britských teritoriálních územích, mezi které patří například Britské Panenské ostrovy. Enormní únik dokumentů panamské advokátní kanceláře Mossack Fonseca totiž poukázal na 100 tisíc tajných podniků, které jsou registrovány právě na Panenských ostrovech.

 

Sociální síť Facebook spouští systém, který dokáže přečíst, co se nachází na fotografii. Nová funkce je určena pro lidi se zrakovým postižením. V prostředí internetu dochází skutečně k proměně. V médiu, jenž bylo původně založené na textu, začíná převládat stále více obraz. Odhaduje se, že každý den na sociální sítě Facebook, Instagram nebo Twitter nahrají jejich uživatelé 1,8 miliardy snímků.

 

Singapurec Lim Yong Nam byl vydán do Spojených států kvůli obvinění z nelegálního exportu americké technologie, která se měla údajně používat ve výbušných zařízeních na území Iráku. Singapurec měl odeslat navzdory uvaleným sankcím ze strany Spojených států do Íránu tisíce radiových součástek. Ty měly pak směřovat na stranu šíitských milicí v Iráku. Lim byl vězněn v Indonésií posledních 18 měsíců. V roce 2010 byl obviněn za pašování a křivou výpověď.

 

Ve věku třiadevadesáti let zemřel dabér Erik Bauersfeld, který propůjčil svůj hlas admirálovi Ackbarovi v kultovním filmu Star Wars. Jeho hláška „Je to past“, kterou řekl v rámci dílu Star Wars: Epizoda VI: Návrat Jediho, je oblíbená mezi fanoušky celé ságy. V poslední době se stala populárním internetovým memem. Bauerfeldův manažer uvedl agentuře AP, že populární dabér zemřel v neděli ve svém domě v Kalifornii.

 

Jihoafrický prezident Jacob Zuma není podle tamní Demokratické aliance způsobilý vládnout. Toto tvrzení následuje rozhodnutí nejvyššího soudu z minulého týdne, podle kterého Zuma porušil ústavu tím, že použil státní peníze na modernizaci svého bydliště. Úřadující Africký národní kongres očekává, že nepříjemný tlak opozice odrazí. Soudní řízení vedené proti prezidentovi Zumovi označil za reklamní tah.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Facebook spouští funkci pro nevidomé; zemřel dabér jedné z postav Star Wars Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.