reklama

BBC: FIFA zvýšila počet týmů na mistrovství světa; americká armáda testovala roj dronů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že od roku 2026 se turnajů fotbalového mistrovství světa zúčastní větší počet týmů. Fotbalová federace (FIFA) navýšila počet mužstev na 48 účastníků. Původně se největšího fotbalového turnaje zúčastnilo pouhých 32 týmů. BBC si dále všímá toho, že americká armáda testovala seskupení 103 miniaturních dronů. Vypustila je přitom ze tří stíhacích letounů F/A-18 Super Hornets. 

Mohlo by vás zajímat

Na budoucích turnajích fotbalového mistrovství světa bude bojovat o nejcennější trofej více týmů. Z původních 32 mužstev se turnaje zúčasní 48 národních týmů. K naplnění novinky dojde počátkem roku 2026. Rozhodla o tom Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA). Ke schválení nového pravidla navrženého prezidentem Giannim Infantinem došlo jednomyslně v rámci zasedání výkonného výboru v Curychu. Počet zápasů turnaje rovněž vzroste. Kvalifikované kluby odehrají 80 zápasů. Během minulých turnajů se odehrálo přitom pouhých 64. Celkový turnaj pak potrvá 32 dní.

 

Nově zvolený americký prezident Donald Trump jmenoval svého zetě Jareda Kushnera jedním ze svých hlavních poradců v Bílém domě. Demokraté přitom volají o přezkoumání této nominace kvůli obavám ze střetu zájmů. Demokratická strana požaduje, aby ministerstvo spravedlnosti společně přezkoumalo právní otázky spojené právě se jmenováním šestatřicetiletého Kushnera. Jeho advokát Jamie Gorelick řekl, že jmenování neporušuje etické zákony. Kushner se údajně vzdá svého obchodu s nemovitostmi a vydavatelství deníků New York Observer.

 

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) rozhodl o tom, že švýcarské muslimky musí chodit na lekce plavání s chlapci. Švýcarsko tak zvítězilo ve sporu před ECHR ve spojitosti s tím, že nutilo muslimské rodiče, aby posílali děti do smíšených lekcí plavání. Soud uvedl, že úřady daly přednost plnohodnotnému školnímu vzdělávacímu programu, který se pojí k úspěšné integrací dětí do společnosti. ESLP uznal, že došlo k narušení náboženské svobody, ale usoudil, že o porušení zákona nejde.

 

Americká armáda vypustila seskupení 103 miniaturních dronů ze tří stíhacích letounů F/A-18 Super Hornets. K první zkoušce takzvaných dronů Perdix došlo již loni v říjnu. Tyto bezpilotní letouny mají rozpětí křídel 30 centimetrů. Pohybují se autonomně a fungují jako jeden mozek. Zařízení patří do americké protivzdušné obrany a bude pravděpodobně sloužit pro sledování. Video záběry publikovalo online ministerstvo obrany. Drony Perdix nemají být předem naprogramované a synchronizované. Jedná se totiž o kolektivní organismus, který dokáže vyhodnotit situaci jako skutečné roje v přírodě.

 

Poblíž kolumbijského města Villavicencio jihovýchodně od hlavního města Bogoty se zřítil vysutý most. Tragédie si vyžádala život nejméně 11 lidí. Obrázky ukazují konstrukci mostu vyrobenou z desek a lan, který visí na bok. Očití svědci popisují, že prasklo jedno lano ve chvíli, když přes něj přecházely více než dvě desítky lidí. Některým se podařilo udržet, ale mnoho osob včetně malých dětí se zřítilo do rokle. Most byl natažený přes kaňon ve výšce asi 10 metrů. Nehodu mělo způsobit přetížení mostu. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: FIFA zvýšila počet týmů na mistrovství světa; americká armáda testovala roj dronů Foto: Ugis Riba / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.