reklama

BBC: Haag dnes vydá rozhodnutí ohledně čínských územních nároků v Jihočínském moři

Rozhlasové vysílání BBC World Service upozorňuje na to, že mezinárodní tribunál v Haagu dnes vydá dlouho očekávané rozhodnutí ohledně kontroverzních čínských územních nároků v Jihočínském moři. Čína si nárokuje jeho 90 procent. S tím ale nesouhlasí okolní státy. Žalobu na Čínu podaly Filipíny.

Mohlo by vás zajímat

Mezinárodní tribunál v Haagu dnes vydá dlouho očekávané rozhodnutí ohledně kontroverzních čínských územních nároků v Jihočínském moři. Žalobu na Čínu podaly Filipíny, podle kterých porušují čínské aktivity v Jihočínském moři mezinárodní právo. Čína si nárokuje 90 procent Jihočínského moře včetně útesů a korálů, na které si činí územní nároky i další státy v oblasti jihovýchodní Asie. Peking dodává, že mezinárodní tribunál neuznává a odmítá se účastnit soudního řízení.

 

Spojené státy odsoudily novou vlnu násilí v Jižním Súdánu vyvolanou střety mezi ozbrojenými silami dvou etnických vůdců. Podle Bílého domu musí násilí v oblasti okamžitě skončit a kdokoli, kdo bude bránit ukončení bojů, se bude muset ze svých činů zodpovídat. Organizace spojených národů vyzvala k okamžitému embargu na dodávky zbraní. V pondělí sice začalo platit příměří, ale není jasné, zda se jím obě strany řídí. I po vyhlášení příměří totiž bylo v hlavním městě Džubě slyšet střelbu. V centru konfliktu stojí znepřátelené síly viceprezidenta Rieka Machara a prezidenta Salvy Kiira. Ani ne týden trvající vlna násilí si už vyžádala stovky obětí.

 

Britský premiér David Cameron dnes bude ve funkci ministerského předsedy naposledy řídit jednání britské vlády. Zítra odstoupí a uvolněné funkce se ujme nynější ministryně vnitra Theresa Mayová. Výběr nové předsedkyně vlády nabral nečekaný spád poté, co druhá uchazečka a současná náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová překvapivě svou kandidaturu stáhla. Mayová se stane po Margaret Thatcherové druhou ženou v čele britské vlády. Vývoj na britské politické scéně po rozhodnutí o brexitu pozorně sleduje celá Evropa, protože především na nové premiérce bude záležet, kdy Británie spustí proces svého vystoupení z unijní osmadvacítky.

 

Amerického útočníka, který v Dallasu zabil pět policistů, prý změnila jeho zkušenost z armády. Médiím to řekla jeho matka, podle které se Micah Johnson z extroverta změnil doslova v poustevníka. Pětadvacetiletý černošský vojenský veterán střílel před čtyřmi dny při demonstraci proti policii, která v minulém týdnu zabila při zásazích dva Afroameričany. V Johnsonově domě byly nalezeny další zbraně a materiál na výrobu bomby, podle policie muž připravoval i útok větších rozměrů. Johnson strávil v americké armádě šest let, byl nasazen mimo jiné i v Afghánistánu.

 

Při včerejší střelbě v soudní budově v americkém státě Michigan zemřeli dva soudní zřízenci a další dva lidé byli zraněni. Podle šerifa Paula Bailyeho stojí za útokem vězeň, který měl slyšení u soudu. Muž prý vytrhl policistovi zbraň a začal kolem sebe střílet. Stráž nakonec útočníka zastřelila. K incidentu došlo ve městě St. Joseph asi 160 kilometrů od Chicaga.

 

Venezuelská vláda oznámila, že obsadila továrnu vlastněnou americkou firmou  Kimberly-Clark. Vedení firmy oznámilo, že ve Venezuele přestává vyrábět, protože firma není schopna zajistit v zemi dodávky výrobního materiálu. Firma vyrábí hygienické produkty včetně kapesníků či plenek. Venezuelský ministr práce v pondělí oznámil, že vedení podniku jednalo protiprávně a že továrna, která je prý nyní v rukách dělníků, se opět otevírá. Podnik byl zatím jen posledním ze série mezinárodních továren, které v zemi buď pozastavily nebo úplně skončily výrobu. Venezuela nyní bojuje s hospodářskou krizí, v zemi je nedostatek i základního spotřebního zboží.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Haag dnes vydá rozhodnutí ohledně čínských územních nároků v Jihočínském moři Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.