reklama

BBC: Íránské raketové testy jsou v rozporu s rezolucí OSN; Salvador vyhlásil stav ohrožení

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že raketové testy provedené Íránem byly v rozporu s ujednáními loňské rezoluce. Prohlásily to Spojené státy americké a jejich evropští spojenci ve společném dopise. BBC si dále všímá problémů s gangy v Salvadoru. Kvůli nim středoamerický stát vyhlásil stav ohrožení v několika věznicích.

Mohlo by vás zajímat

Největší strana brazilské koalice odhlasovala okamžitý odchod z vlády současné prezidentky Dilmy Rousseffové. Tento krok by mohl urychlit proces žaloby, které má vést k jejímu odvolání z funkce. Opoziční politici prezidentku viní z manipulace s výkazy o státním rozpočtu. Prezidentka měla údajně zamaskovat rostoucí deficit země. Brazilskou politikou otřásá korupční skandál kolem státní ropné společnosti.

Dnes by měl být jmenován nový prezident Myanmaru. Jedná se o prvního voleného občanského prezidenta za více než padesát let. Národní liga pro demokracii vyhrála volby loni v listopadu. Její hlavní představitelka, Su Ťij, se prezidentkou stát nemohla. Uvedla nicméně, že nový prezident bude jednat z jejího pověření. Myanmar, známý také jako Barma, zahájil proces přechodu z vojenské k civilní vládě v roce 2011. Armáda zemi vedla několik desetiletí.

Manažer volební kampaně republikánského kandidáta na post prezidenta Spojených států amerických, Donalda Trumpa, byl obviněn z útoku na novinářku. Na jedné z březnových tiskových konferencí ji měl ve chvíli, kdy chtěla vznést otázku, uchopit za paži takovým způsobem, že na ní zůstala modřina. Donald Trump jeho vinu popírá.

Íránské raketové testy byly v rozporu s rezolucí Organizace spojených národů. Ve společném dopise to prohlásily Spojené státy americké a jejich evropští spojenci. Provedené testy byly v rozporu s ujednáními loňské rezoluce, která stvrdila historickou dohodu o jaderných zbraních. Írán testoval střely, které by mohly nést jaderné hlavice.

Salvador vyhlásil stav ohrožení v několika věznicích. Situace se vyhrotila kvůli působnosti gangů. Někteří vězni byli přemístěni, omezeny jsou návštěvy. Gangy mají v šestimilionové zemi značnou moc a počet obětí násilí spojeného se soupeřením takových skupin je jeden z nejvyšších na světě.

Vědci označili tři sta pět milionů let starou zkamenělinu za nejbližšího doposud objeveného příbuzného pavoukům. Zkamenělina jeden a půl centimetru velikého živočicha byla nalezena před několika desetiletími ve Francii. Až doposud ale nebyla identifikována.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Íránské raketové testy jsou v rozporu s rezolucí OSN; Salvador vyhlásil stav ohrožení Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. FBI prolomila iPhone atentátníka ze San Bernardina

    Společnost ·

    Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se dostal do telefonu střelce z amerického San Bernardina Syeda Farooka bez pomoci jeho výrobce, společnosti Apple. Oznámilo to am…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.