reklama

BBC: Jednání o jednotném Kypru; Čína varuje USA kvůli odklonu od politiky jedné Číny

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Ženevě probíhá jednání pod záštitou Organizace spojených národů (OSN) o jednotném Kypru. Vedoucí představitelé Kypru jsou optimističtí a věří, že dojde ke spojení dvou rozdělených částí, k němuž došlo v roce 1974. BBC si dále všímá toho, že čínská státní média varovala Spojený státy z odklonu od politiky jedné Číny. Stalo se tak poté, co se tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen sešla v americkém Houstonu s texaským senátorem Tedem Cruzem

Mohlo by vás zajímat

Fastfoodová společnost McDonald's se domluvila na prodeji 80 procent svých provozoven na území Číny a Hongkongu. Díky tomu chce změnit svoji vlastnickou strukturu a převést provozovny na franšízy. Dohled nad kontraktem bude mít Čínou vlastněná investiční skupina Citic a americká firma Carlyle Group. Obchodní operace se mají vyšplhat na 2,1 miliardy dolarů. McDonald's na území Číny provozuje asi 65 procent provozoven, kterých má celkově 2000. Díky franšízingu McDonald's ušetří peníze na provozních nákladech. Fastfoodová firma v současnosti mění vlastnickou strukturu a orientuje se ve větší míře právě na franšízy. 

 

Vedoucí představitelé Kypru jednají v Ženevě pod záštitou OSN o budoucnosti své země. Jsou přitom optimističtí ohledně možného dosažení dohody, která by ukončila desetiletí trvající rozdělení Kypru na tureckou a řeckou část. K tomu došlo v roce 1974 poté, co jej napadla turecká armáda. Severní část ostrova tak obývají turečtí Kypřané a na jihu žijí naopak kyperští Řekové. Dohoda má zajistit jednotný Kypr.

 

Prezident Sýrie Bašár Asad řekl, že bombardování východního Aleppa bylo oprávněné. Oznámil to po vojenské operaci, pomocí níž syrská armáda získala východní část Aleppa opětovně pod svoji kontrolu. Francouzským médiím řekl, že si útoky vzaly svoji daň, ale osvobodily lidi od teroristů. Organizace spojených národů (OSN) naopak uvedla, že letecké údery ze strany vlády a její spojenců v konečných fází bitvy lze pravděpodobně považovat za válečný zločin. Nálety totiž cílily na oblasti, které obývali civilisté.

  

Čínská státní média varovala Spojené státy z odklonu od politiky jedné Číny. Stalo se tak pár hodin poté, co se tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen sešla v americkém Houstonu s texaským senátorem Tedem Cruzem a guvernérem Gregem Abbottem. Stalo se tak v rámci jejího mezipřistání při cestě do střední Ameriky. Mluvčí nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa v sobotu řekl, že se ani on ani jeho tým nesejde s tchajwanskou hlavou státu. 

 

Okolo 1,5 milionu věřících se zúčastnilo v Manile obrovského římskokatolického průvodu. Ten přes filipínskou metropoli provádí staletí starou dřevěnou sochu Černého Krista, která se nazývá Černý Nazaretský. Letos policie a zahraniční ambasády poradili návštěvníkům, aby se měli na pozoru před možnými teroristickými útoky.

 

V souvislosti s ozbrojeným loňským přepadením Kim Kardashianové v Paříži došlo k zatčení šestnácti lidí. Muži převlečení do uniforem policistů se v říjnu vloupali Kardashianové do luxusního apartmá, svázali ji a zamkli do koupelny. Poté jí odcizili šperky v přepočtu za 10 milionů euro. Zatčeným mužům je povětšinou kolem padesáti let. Nejstaršímu z nich je dvaasedmdesát. Francouzská policie uvedla, že k zatčení mužů vedli stopy DNA.

 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Jednání o jednotném Kypru; Čína varuje USA kvůli odklonu od politiky jedné Číny Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.