reklama

BBC: Ke břehům Turecka připlula první loď s migranty; zatčení teroristického vůdce v Nigérii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ke břehům Turecka připlula první loď s migranty. Stalo se tak na základě dohody mezi Evropskou unií a Tureckem. BBC si dále všímá toho, že v Nigérii došlo k zatčení vůdce radikální islamistické skupiny Ansaru, která je odnoží teroristické organizace Al-Káida.

Mohlo by vás zajímat

Podle serveru BBC ukázalo zveřejnění důvěrných dokumentů, jak bohatí a mocní lidé používali daňových rájů k ukrytí svého bohatství. Na veřejnost se dostalo jedenáct milionů dokumentů od panamské advokátní kanceláře Mossack Fonseca. Odhalení takzvaných „Panama papers“ poukazuje na to, jak tato advokátní kancelář pomáhala svým klientům prát špinavé peníze a vyhýbat se placení daní. Společnost navzdory tomu tvrdí, že se jí za posledních 40 let práce nemůže nic vytýkat a nikdy také nebyla obviněna z trestné činnosti. Ve zveřejněných dokumentech figuruje 72 současných nebo bývalých důležitých státních funkcionářů včetně islandského premiéra Sugmundura Gunnlaugssona. Soubory mimo jiné poukazují na lidi blízké ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

 

Ke břehům Turecka dorazila z Řecka první loď s migranty. Stalo se tak na základě dohody mezi Evropskou unií a Tureckem. Desítky migrantů se nalodily na řeckém ostrově Lesbos na trajekty a připluly ke břehům západotureckého přístavu Dikili. Evropská agentura Frontex uvedla, že mezi uprchlíky byli většinou Pákistánci. Výměnou za tyto běžence dorazila mezitím do Německy z Turecka první skupina šestnácti syrských uprchlíků. Podle dohody totiž Turecko pošle do EU za každého navrátilého uprchlíka jednoho syrského migranta.

 

Ve věku 85 let zemřel bývalý katolický biskup Ronald Mulkearns, který byl obviněn ze zakrývání sexuálního zneužívání dětí v australském městě Ballarat. Toho se měl dopustit mezi lety 1970 až 1990. Minulý měsíc byl opět předvolán k soudu ohledně sexuálního zneužívání dětí na základě důkazů předložených kardinálem Georgem Pellem. Pell řekl, že biskup mu lhal ohledně skutečností kolem známého pedofilního kněze Geralda Ridsdala. Ridsdale se dopustil během své funkce kaplana v Ballaratu mezi lety 1960 až 1980 na mladých chlapcích více než 130 trestných činů.

 

Na území Nigérie došlo k zatčení vůdce radikální islamistické skupiny Ansaru, která je odnoží teroristické organizace Al-Káida. Mluvčí tamní armády uvedl, že k dopadení Chálida al-Barnawiho došlo v hlavním městě centrálního státu Kogi Lokoje. Spojené státy dříve přislíbily jako odměnu za jeho dopadení částku 5 milionu dolarů.

 

Přívalové povodně v Pákistánu si vyžádaly nejméně 53 lidských životů. Vytrvalý déšť se spustil v sobotu a zaplavil některé tamní provincie. Monzunové deště často způsobují škody ve venkovských oblastech Pákistánu. Místní lidé byli ve spojitosti s tím varováni, aby opustili své vesnice a přemístili se na bezpečnější místa. Letní monzunové období přináší ještě větší škody. Loni si vyžádalo desítky obětí.

 

Z ulic hlavního města republiky Kongo Brazzaville se ozývá těžká střelba. Svědci pro BBC uvedli, že v pondělí ráno došlo k napadení policejní stanice. Agentura Reuters informovala o tom, že mladí příznivci opozice vyzývali tamního prezidenta Denise Sassoua Nguessoa k demisi. Ten se stal po sporných volbách potřetí v řadě prezidentem země.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Ke břehům Turecka připlula první loď s migranty; zatčení teroristického vůdce v Nigérii  Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.