reklama

BBC: Lidskoprávní organizace usilují o milost pro Edwarda Snowdena

Dvě lidskoprávní organizace ve Spojených státech budou usilovat o prezidentskou milost pro Edwarda Snowdena. Zahájení kampaně plánují organizace American Civil Liberties a Amnesty International. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

Dvě nejznámější lidskoprávní organizace ve Spojených státech budou usilovat o prezidentskou milost pro Edwarda Snowdena. Organizace American Civil Liberties a Amnesty International chtějí zahájit kampaň za to, aby prezident Barack Obama dal Snowdenovi prezidentský pardon ještě před svým odchodem z úřadu v lednu 2017. 
Bývalý pracovník tajných služeb Snowden vyzradil informace o tajných sledovacích programech americké vlády, a nyní žije v ruském exilu. Bílý dům v pondělí nicméně uvedl, že pokud se Snowden vrátí do USA, měl by být souzen podle zákona.
Prezident Barack Obama zopakoval v Bílém domě stanovisko, že by Snowden měl na území Spojených států amerických čelit obvinění. Odhalením tajných dokumentů totiž poškodil Spojené státy. Mluvčí Bílého domu Josh Earnes řekl, že se Snowdenem bude zacházeno spravedlivě a v souladu se zákonem. 
 ____________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová uvedla v telefonickém rozhovoru se zpravodajskou stanicí CNN, že se cítí mnohem lépe a že během několika dní bude pokračovat ve šňůře předvolebních turné. Clintonové se v neděli udělalo špatně během pietního shromáždění při příležitosti 15. výročí teroristických útoků na Spojené státy z roku 2001. Lékařka demokratické kandidátky na prezidenta později uvedla, že Clintonová má už od minulého týdne diagnostikovaný zápal plic. Clintonová novinářům řekla, že o své diagnóze nepromluvila dřív, protože si myslela, že nepůjde o nic závažného.
 
Francouzští státní zástupci vyšetřují tři mladé ženy, kterým policisté údajně překazili plánování teroristického útoku poblíž katedrály Notre Dame v Paříži. Devatenáctiletá, třiadvacetiletá a devětatřicetiletá žena se v pondělí objevily před soudem, který vyšetřuje případy spojené s terorismem. Ženy, které prý mají vazby na organizace Islámský stát, údajně chtěly nechat u katedrály vybuchnout auto naplněné plynovými bombami. Trojice prý plánovala i útok na vlakovém nádraží v Paříži.
 
Největší producent niklu na světě, společnost Norilsk Nickel, přiznala, že jedna z jejích továren nese odpovědnost za únik látek do okolí na poloostrově Tajmyr v ruské Arktidě. Únik způsobil, že se jedna z místních řek, řeka  Daldikan, zbarvila do krvavě rudé.  Společnost původně svou odpovědnost nepřiznala. Nyní tvrdí, že únik chemických látek do okolí neohrožuje životní prostředí, ani životy lidí. Ruská odnož organizace Greenpeace nicméně prohlásila, že je příliš brzo na to, aby se daly posoudit všechny dopady na životní prostředí. 
 
Někdejší britský premiér David Cameron, který v červenci opustil křeslo ministerského předsedy, se vzdal i poslaneckého mandátu. Devětačtyřicetiletý Cameron odstoupil v reakci na červnové referendum o setrvání Británie v Evropské unii, v němž si Británie vybrala takzvaný brexit, tedy odchod z ní. Cameron nyní dodal, že nechce být jako někdejší předseda vlády rušivým elementem pro kabinet premiérky Theresy Mayové a odvádět pozornost od její práce. Cameron sdělil, že Mayovou o svém rozhodnutí informoval a že premiérka jeho důvody velmi dobře pochopila.
 
V Sýrii začalo v pondělí večer středoevropského času platit příměří, přestože zatím není jisté, do jaké míry ho bude syrská armáda i povstalci respektovat. Armáda nicméně uvedla, že už s dodržováním příměří začala. Americký ministr zahraničí John Kerry, který příměří pomohl dojednat, uvedl, že jde možná o poslední šanci na mír pro znesvářené strany v zemi. Humanitární organizace doufají, že se jim během příměří podaří doručit pomoc do nejhůře postižených oblastí, především do města Aleppo.
 
Dva americké strategické bombardéry schopné nést atomové zbraně přeletěly nad územím Koreje v reakci na páteční jadernou zkoušku KLDR. Informovala o tom americká média, podle kterých šlo o ukázku americké připravenosti pomoci svému spojenci proti případné severokorejské hrozbě. Podobné přelety jsou běžné v dobách zvýšeného napětí na Korejském poloostrově.
 
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Lidskoprávní organizace usilují o milost pro Edwarda Snowdena Foto: GongTo / Shutterstock.com: Edward Snowden

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.