reklama

BBC: Mírová jednání o ukončení konfliktu v Jemenu; evakuace lidí z obléhaných území v Sýrii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Kuvajtu dnes začnou mírová jednání o ukončení konfliktu v Jemenu. BBC si dále všímá toho, že humanitární organizace s podporou Organizace spojených národů zahájily evakuaci pěti set lidí z obléhaných území v Sýrii.

Mohlo by vás zajímat

Výbuch továrny na zpracování ropy zabil na jihovýchodě Mexika tři lidi a více než sto dalších zranil. Továrnu vlastní mexická státní ropná společnost Pemex. Stovky lidí byly evakuovány, místní školy jsou zavřené.
 
Mírová jednání o ukončení konfliktu v Jemenu by dnes měla začít v Kuvajtu. Povstalci v Jemenu válčí s vládou od roku 2014. Ve válce přišlo o život přes šest tisíc lidí a miliony osob musely opustit své domovy. Před rokem zahájila koalice převážně arabských států s podporou Spojených států amerických vzdušné operace na podporu vlády. Jednání měla původně začít v pondělí.
 
Pět bývalých policistů bylo ve Spojených státech amerických shledáno vinnými kvůli střelbě na neozbrojené občany v kritické situaci po řádění hurikánu Katrina v roce 2005.
 
Humanitární organizace s podporou Organizace spojených národů zahájily evakuaci pěti set lidí z obléhaných území v Sýrii. Polovina z nich pochází z oblastí ovládaných provládními jednotkami, druhá polovina z oblastí, které kontrolují povstalci. Podle Organizace spojených národů žije v Sýrii v obléhaných oblastech téměř půl milionu lidí. Mírové rozhovory začaly minulý týden v Ženevě, ale výrazně se zkomplikovaly. Není zřejmě, zda se podaří udržet částečné příměří, které zatím vydrželo uplynulých sedm týdnů.
 
Salvador nasadil do vesnických oblastí ozbrojené jednotky, aby zde bojovaly se zločineckými gangy. Jednotky zvláštního nasazení mají tisíc vojáků a disponují vrtulníky, obrněnými vozy a střelnými zbraněmi. Hlavním terčem jsou vůdci gangů, kteří měli podle oficiálních zdrojů uprchnout z měst kvůli vládním zátahům. Ve středoamerickém Salvadoru je podle odhadů asi sedmdesát tisíc příslušníků gangů. Počet vražd v zemi patří k nejvyšším na světě.
 
Kanadská vláda chce v příštím roce zavést legislativu povolující prodej marihuany. Podle ministryně zdravotnictví opatření pomůže zabránit tomu, aby marihuanu konzumovaly děti a aby na ní vydělávali překupníci. Legalizace marihuany byla jedním z předvolebních slibů kanadského premiéra. Použití marihuany pro lékařské účely je v Kanadě již nyní legální. Marihuana je již legálních také v několika částech Spojených států amerických.
 
Na dvacetidolarové bankovce se objeví abolicionistka Harriet Tubmanová. Narodila se kolem roku 1820 v otroctví, uprchla z něj a pomohla na svobodu stovkám dalších troků. Na čelní straně bankovky nahradí prezidenta Andrew Jacksona, jenž otroky vlastnil.
 
Britská královna Alžběta II. dnes slaví devadesáté narozeniny. Královna je nejdéle úřadujícím panovníkem Británie.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Mírová jednání o ukončení konfliktu v Jemenu; evakuace lidí z obléhaných území v Sýrii Foto: ČTK/ZUMA/Mohammed Hani Ali: Jemen

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.