reklama

BBC: Nálety USA zabily deset velitelů IS; Clintonová varuje před genocidou IS proti křesťanům

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že nálety koalice pod vedením Spojených států amerických zabily za poslední měsíc v Iráku a Sýrii deset velitelů samozvaného Islámského státu (IS). BBC si dále všímá výroků přední demokratické kandidátky na prezidenta Spojených států Hillary Clintonové, která varovala před genocidou, jež se podle ní dopouští hnutí IS na křesťanech a dalších náboženských menšinách zastoupených na Blízkém východě. 

Mohlo by vás zajímat

Při leteckých útocích koalice vedené Spojenými státy za poslední měsíc v Iráku a Sýrii zemřelo deset velitelů hnutí Islámský stát (IS). Uvedl to mluvčí americké armády s tím, že někteří ze zabitých velitelů měli vazbu na pařížské teroristické útoky a plánovali další akce na západě. Koalice pod americkým vedením útočí ze vzduchu na pozice IS v Iráku a Sýrii už více než rok. Vlastní vzdušnou akci proti protivníkům syrské vlády včetně hnutí Islámský stát zahájilo na konci září také Rusko.

 

Přední demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států amerických Hillary Clintonová varovala před genocidou, které se podle jejích slov dopouští Islámský stát vůči křesťanům a dalším náboženským menšinám na Blízkém východě. Clintonová se tomuto termínu doposud vyhýbala. Nyní ovšem uvedla, že už existuje dostatek důkazů o tom, že IS útočí nejen na životy jednotlivců, ale snaží se záměrně vyhladit křesťanské a další menšiny v oblasti.

 

Syrské vládní jednotky zahájily první velký útok od chvíle, kdy před třemi měsíci začalo v zemi ze vzduchu operovat Rusko. Podle oficiálních zdrojů se jim podařilo z rukou povstalců dobýt vojenskou základnu, povstalci však tyto informace popírají.

 

Blízký spolupracovník severokorejského vůdce Kim Čong-una zemřel při dopravní nehodě. Kim Yang-gon byl odpovědný za vztahy s Jižní Koreou. Byl členem delegace, které se podařilo uklidnit vztahy mezi oběma zeměmi po srpnové vojenské potyčce.

 

Guvernér státu Missouri na středozápadě Spojených států amerických varoval obyvatele před dalším stoupáním hladin řek. Od konce minulého týdne oblast sužují bouře a tornáda. Záplavy si vyžádaly už třináct lidských životů. Předpokládá se, že hladiny řek budou kulminovat ve čtvrtek.

 

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump uvedl, že hodlá na kampaň vydávat dva miliony dolarů týdně. Miliardář bez předchozích zkušeností s politikou tvrdí, že za kampaň dosud utratil jen velmi málo finančních prostředků a že si ji financuje sám. Primární volby, ve kterých si každá politická strana vybere jednoho uchazeče o Bílý dům, začnou ve Spojených státech v únoru. Prezidentské volby se pak uskuteční v listopadu.

 

Bývalá premiérka Velké Británie Margaret Thatcherová se obávala, že by příliš explicitní osvětová kampaň proti AIDS mohla ohrozit mladé lidi. Vyšlo to najevo z nově zpřístupněných vládních materiálů z osmdesátých let. Ministři ale Thatcherovou přehlasovali. První případ AIDS se ve Velké Británii objevil v roce 1981. O pět let později už hrozila epidemie této nevyléčitelné nemoci, a vláda tak přistoupila k informační kampani.

 

Po více než jednom dni se v americké Kalifornii podařilo zprůjezdnit silnici, kterou zablokoval obří tuleň, který se komunikaci opakovaně pokoušel přejít. Odborníci museli použít léky na uklidnění, aby zvíře z místa bezpečně odstranili.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Nálety USA zabily deset velitelů IS; Clintonová varuje před genocidou IS proti křesťanům Foto: JStone / Shutterstock: Hillary Clintonová

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.