reklama

BBC: Německá policie zatkla tři Syřany podezřelé z plánování teroristických útoků

V německých spolkových zemích Šlesvicku-Holštýnsku a Dolním Sasku policie podnikla razie proti osobám podezřelým z plánování teroristického útoku. V rámci policejní operace došlo k zatčení tří Syřanů údajně napojených na skupinu samozvaného Islámského státu. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

V Německu došlo k zatčení tří osob, které jsou podezřívané z plánování teroristického útoku pro samozvaný Islámský stát. Během razií ve spolkových zemích Šlesvicku-Holštýnsku a Dolním Sasku byli zatčeni muži ve věku sedmnácti, osmnácti a šestadvaceti let. Policie podle informací BBC zabavila „rozsáhlý materiál“.

Policie dosud nezveřejnila informace poukazující na konkrétní mise nebo příkazy. Muži sdělili, že se do země dostali přes Turecko a Řecko pomocí falešných pasů. Vyšetřovatelé se domnívají, že Syřané se k misi přihlásili dobrovolně. Sedmnáctiletý mladík měl projít výcvikem v zacházení se zbraněmi a výbušninami.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Mírová dohoda v Sýrii domluvená v režii Spojených států a Ruska vstoupila v platnost s pondělním západem slunce. Syrská observatoř pro lidská práva sídlící ve Velké Británii informovala o tom, že během prvních 15 hodin nedošlo k žádným útokům na civilisty. Obyvatelé ze severosyrského Aleppa hlásili rovněž klid. Syrská armáda mezitím oznámila, že sestřelila izraelský vojenský letoun nad Golanskými výšinami. Židovský stát však sestřelení popírá.

 

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn volá po pozastavení členství nebo dokonce vyloučení Maďarska z Evropské unie (EU). Důvodem má být rozsáhlé porušování základních hodnot EU. Asselborn si všímal především témat spojených s uprchlickou krizí, nezávislostí soudů a maďarskou problematikou ohledně svobody tisku. Toto prohlášení přišlo krátce před pátečním jednáním představitelů EU na Slovensku, kde se bude hovořit o budoucnosti osmadvacítky. Podle BBC je pravděpodobné, že Asselborn vyvolá vášně před začínajícím neformálním summitem.

 

Čínská policie zasáhla v tamní obci Wukan proti místním občanům, kteří protestovali proti zatčení jejich starosty Lina Zuluana. Policisté učinili v noci domovní razie a v rámci nich zatkli 13 osob. Na internetu se rovněž objevilo video, na kterém vesničané házejí po policistech kameny. „Strážci zákona“ se naopak nezdráhali použít slzný plyn a gumové projektily. Před cestami směřujícími do vesnice stojí pořádková policie. Nikdo se nedostane do vesnice a nikdo z ní nemůže odjet. Policie viní obyvatele obce z šíření nepravdivých informací. Zuluan dříve protestoval proti nelegálnímu zabírání půdy. Minulý čtvrtek byl však odsouzen ke třem letům vězení. Důvodem je údajná korupce, se kterou obyvatelé Wukanu nesouhlasí. Jeho televizí vysílané přiznání bylo podle jejich slov vynucené a politicky vykonstruované.

 

Největší světový prodejce nábytku Ikea oznámil dosažení rekordních ročních tržeb. Stalo se tak především díky prodejům na území Polska a Číny. Tržby švédské firmy vzrostly od začátku roku do srpna na 28,8 miliardy dolarů. Nábytkářský řetězec otevřel 12 nových obchodů, které pomohly navýšit celkové tržby o 7,1 %. Ikea rovněž oznámila, že tržby v Polsku stouply o 20 procent. Pro Ikeu tak jde o nejrychleji rostoucí trh.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Německá policie zatkla tři Syřany podezřelé z plánování teroristických útoků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.