reklama

BBC: Německo zrychlí deportace neúspěšných žadatelů o azyl; masové hroby v Burundi

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o plánu německé vládní koalice na změnu podmínek pro žadatele o azyl. Na jejím základě by se měla například zrychlit deportace neúspěšných žadatelů do země původu. BBC si dále všímá zprávy organizace Amnesty International, která má k dispozici satelitní snímky a svědectví dokazující existenci masových hrobů v Burundi.

Mohlo by vás zajímat

Americký republikánský kandidát na prezidenta, Donald Trump, se nezúčastnil velké televizní debaty pořádané televizní společností Fox News. Účast v debatě odmítl poté, co stanice nechtěla vyměnit moderátorku, která je podle Trumpa vůči němu zaujatá.
 
Brazilská prezidentka vyzvala obyvatele země, aby se zapojili do boje proti moskytům. Ti kromě dalších chorob přenášejí i virus zika. Brazílie a další americké země se poslední dobou potýkaj s jeho zvýšeným výskytem. Těhotným ženám se v důsledku nákazy rodí děti se zakrnělou hlavou, což negativně ovlivňuje vývoj mozku. Podle vědců by vakcína proti viru mohla být dostupná do jednoho roku, tedy mnohem dříve, než se původně předpokládalo. Skupina právníků, aktivistů a vědců chce požádat brazilský nejvyšší soud, aby byl nakaženým ženám umožněn potrat. Moskyti v oblasti přenášejí i horečku dengue.
 
Německá vládní koalice představila plán na změnu podmínek pro žadatele o azyl. Na seznam bezpečných zemí hodlá přidat Alžírsko, Maroko a Tunisko. Uprchlíci s omezeným azylem si také nebudou do země moci dva roky zvát příbuzné. Zrychlit by se dále měla i deportace neúspěšných žadatelů. Koaliční návrh musí ještě schválit vláda a parlament. Do Německa v loňském roce přijelo přes 1,1 milionu uprchlíků.
 
Organizace Amnesty International hájící lidská práva tvrdí, že má k dispozici satelitní snímky a svědectví dokazující existenci masových hrobů v Burundi. Organizace se domnívá, že bezpečnostní složky loni při potlačování protestních akcí zabily desítky lidí. Nepokoje v Burundi začaly loni v dubnu, kdy se prezident v rozporu s ústavou země pokusil kandidovat i ve třetím volebním období.
 
Ve Spojených státech amerických byla v souvislosti s útěkem tří vězňů z věznice s nejvyšší ochranou ve státě Kalifornie zatčena vězeňská učitelka. Je podezřelá z toho, že měla s jedním z mužů velmi blízký vztah a poskytla mu mapy, které pak muži použili při útěku. Vězni zatím nebyli dopadeni.
 
Japonská centrální banka překvapila na prvním letošním zasedání zavedením negativní úrokové sazby -0,1 procenta. Reagovala tak na pokračující ekonomickou krizi. Negativní úroková sazba znamená, že si centrální banka bude v podstatě účtovat peníze za držení vkladů. Banka si od opatření slibuje oživení ekonomiky. Zavedení negativních sazeb se většinou koncových klientů komerčních bank nedotkne.
 
V Ženevě by dnes měly začít mírové rozhovory mezi stranami syrského konfliktu. Jedná se o první pokus od roku 2014 přivést znepřátelené skupiny ke společnému jednacímu stolu. Zatím stále není jasné, kdo se mírových rozhovorů zúčastní.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Německo zrychlí deportace neúspěšných žadatelů o azyl; masové hroby v Burundi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.