reklama

BBC: Nic nenasvědčuje tomu, že byl Trump odposloucháván, uvádí senátní výbor

Senátní výborve Spojených státech amerických informovala o tom, že nic nenasvědčuje tomu, že by vláda Baracka Obamy sledovala Donalda Trumpa v období před americkými prezidentskými volbami. Prohlášení podle BBC World Service vyvrací tvrzení prezidenta Trumpa o tom, že mu byly odposlouchávány telefony. 

Mohlo by vás zajímat

Výbor amerického Senátu pro zpravodajské služby vedený republikánem Richardem Burrem  uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by vláda sledovala Trump Tower v období před americkými prezidentskými volbami či po nich. Prohlášení vyvrací tvrzení prezidenta Donalda Trumpa, že mu byly odposlouchávány telefony. Trump ze sledování obvinil svého předchůdce Baracka Obamu. Uvedl, že sledování může zahrnovat mnoho různých praktik, a naznačil, že v následujících týdnech vyjdou najevo nové informace.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer uvedl, že Trump udržuje svá tvrzení. Odmítl také přijmout závěry senátní komise s tím, že se „nejedná o žádné nálezy“.

Spicer dále citoval z neprověřené zprávy televize Fox News, která naznačuje, že Obama požádal britskou tajnou službu GCHQ o sledování Trumpa. Britská agentura však toto obvinění už odmítla jako „naprosto absurdní“.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Britská vládní zpravodajská organizace GCHQ vydala prohlášení, ve kterém popírá, že by odposlouchávala Donalda Trumpa v průběhu předvolební kampaně. Reagovala tak na tvrzení Bílého domu. Prohlášení je překvapivé vzhledem k tomu, že se tato organizace obvykle k informacím nevyjadřuje vůbec – ani je nevyvrací, ani nepotvrzuje.


Americký ministr zahraničí Rex Tillerson navštívil demilitarizovanou zónu mezi Jižní a Severní Koreou. Při své asijské cestě uvedl, že pro řešení krize mezi Severní a Jižní Koreou je potřeba nový přístup. Dále tento přístup nepopsal. Spojené státy americké chtějí, aby Čína vyvinula nátlak na Severní Koreu. Čínu ale rozhořčilo, že Spojené státy instalovaly v Koreje protiraketový systém.

 

Při náletu na mešitu na severu Sýrie zemřelo čtyřicet dva lidí, převážně civilistů. Vesnici, kde k náletu došlo, drží v rukou povstalci. V oblasti operují ruské i syrské vládní letouny. Americké letouny zde také zasahují proti džihádistům. Spojené státy americké nezávisle na této zprávě informovaly o tom, že zabily několik bojovníků Al-Káidy při náletu v sousední provincii Idlib.


Podle zprávy Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v Kolumbii v loňském roce zemřely desítky aktivistů hájících lidská práva. Nejnebezpečnější jsou podle zprávy oblasti, kde se nelegálně pěstují drogy. OSN varuje, že do oblastí původně obsazených příslušníky hnutí FARC se přesouvají ozbrojené skupiny. Často jsou zapojené do obchodu s drogami či nelegální těžby zlata. Aktivisty považují za hrozbu. Podle listopadové mírové dohody povstalci z hnutí FARC odešli do tranzitních zón, kde zůstanou až do plné demobilizace.

 

Podle somálských oficiálních míst propustili piráti unesený ropný tanker bez výkupného. Všech osm srílanských členů posádky je v pořádku. Oznámení následovalo několik hodin po přestřelce pirátů s námořnictvem kvůli lodi, která zřejmě měla pirátům vést zásoby. Šlo o první únos plavidla u somálských břehů za posledních pět let.

 

Peru zasáhla další vlna nebývale silných dešťů. V zemi došlo k několika sesuvům půdu a řeky se vylily z břehů. Úřady očekávají, že vydatné deště budou pokračovat.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Nic nenasvědčuje tomu, že byl Trump odposloucháván, uvádí senátní výbor Foto: photo_world / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Tesla shání 1,15 miliard dolarů na Model 3

    Byznys ·

    Americký výrobce elektromobilů Tesla ve středu uvedl, že plánuje zvýšit kapitál o 1,15 miliard dolarů (29 miliard korun). Další finanční injekci firma potřebuje na roz…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.