reklama

BBC: Pan Ki-mun chce, aby jej v čele OSN nahradila žena

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) Pan Ki-mun podle serveru BBC řekl, že by chtěl, aby jeho post převzala žena. Po více než 70 letech trvání OSN nastal dle jeho slov čas na to, aby se po osmi mužských vůdcích ujala úřadu žena. Nový generální tajemník by měl být oznámen na podzim. Z celkového počtu 11 kandidátů se o post generálního tajemníka uchází pět žen.

Mohlo by vás zajímat

Nového generálního tajemníka OSN musí doporučit 15 zemí, které tvoří Radu bezpečnosti OSN. Toto rozhodnutí poté v rámci valného shromáždění ještě chválí 193 členských zemí.

Podle tradice se také role střídá mezi jednotlivými světovými regiony. Východní Evropa a Rusko, které nikdy neměli zástupce vykonávat funkci, říkají, že by nyní měla být řada na někom z této části světa. Letošní kandidáti pocházejí z Latinské Ameriky, západní Evropy a Australasie i  východní Evropy.

Pan Ki-mun nejmenoval konkrétní jméno, agentuře AP nicméně řekl, že kandiduje „ mnoho význačných, motivovaných ženských vůdkyň, které mohou změnit tento svět a aktivně spolupracovat s ostatními vedoucími představiteli světa“.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Turecká policie podnikla razii ve 44 tamních firmách, ve kterých zatkla 120 manažerů. Stalo se tak kvůli nezdařenému pokusu o převrat, ke kterému došlo minulý měsíc. Podle BBC o tom informovala turecká státní média. Společnosti se sídlem v Istanbulu jsou podezřelé z toho, že finančně podporovali duchovního Fethullaha Gülena žijícího v exilu ve Spojených státech. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jej obviňuje z organizovaní nezdařeného puče. Odhaduje se, že v Turecku bylo od nezdařeného převratu zadrženo 26 tisíc lidí a dalším 82 tisícům Turků byla pozastavena jejich činnosti.

 

V Íránu došlo k zatčení muže, který je podezřelý ze špionáže pro britskou zpravodajskou službu. Uvedly to íránské státní zpravodajské agentury. Generální prokurátor Teheránu Abbás Jafari-Dowlatabadi řekl, že podezřelý muž působil v ekonomické oblasti navázané na Írán. Obviněný muž má mít dvě státní občanství. Britské ministerstvo zahraničí se k tomuto činu doposud nevyjádřilo. Íránské revoluční gardy zadržely od minulého roku nejméně šest dalších osob se dvěma státními občanstvími. Obvinil je přitom z trestných činů ohrožujících bezpečnost země. Mezi ně patří například britsko-íránský charitativní pracovník Nazanin Zaghari-Ratcliffe. Ten byl zatčený v dubnu na letišti v Teheránu, když čekal po dovolené se svoji dvouletou dcerou na odlet do Velké Británie.

 

Newyorská policie v sobotu obvinila pětatřicetiletého Oscara Morela z vraždy muslimského imáma Maulama Akonjeeho a jeho asistenta Thara Uddina. Oba dva muži byli ve čtvrti Queens zastřeleni do hlavy. Stalo se tak poté, co šli z modlitby. Muslimové z mešity uvedli, že šlo o zločin z nenávisti. Podle policie neexistuje žádný důkaz o tom, že k útoku došlo kvůli víře, kterou zavraždění muži vyznávali.

 

V americké Kalifornii skončil ve vazbě muž, který je podezřelý z rozpoutání požáru. Ten přitom zničil více než 175 domů a další stovky obydlí ohrožuje. Čtyřicetiletý Damin Pashilk čelí čtrnácti obvinění ze žhářství v oblasti Lake County. V uplynulém roce měl přitom založit další požáry. Současný masivní požár se začal šířit v sobotu večer. V jeho rozsahu jej přitom posiloval silný vítr. S plameny bojuje více než 1600 hasičů. Požár zanechal desítky rodin bez domova.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

BBC: Pan Ki-mun chce, aby jej v čele OSN nahradila žena Foto: 360b / Shutterstock.com: Generální tajemník OSN Pan Ki-mun

reklama

Další články

  1. Ikea si dláždí cestu k prvnímu obchodu v Indii

    Byznys ·

    Švédský výrobce nábytku Ikea zahájil práce na svém prvním obchodě v Indii, který se bude nacházet v Hajdarábádu na jihu země. Společnost slibuje otevřít prodejnu do ko…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.