reklama

BBC: Pentagon je kritizován za rozvojové projekty v Afghánistánu; virus Zika v Brazílii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americké kontrolní orgány kritizují Pentagon za neuvážené investice do rozvojových projektů v Afghánistánu. Projekty za 800 milionů dolarů byly špatně naplánované a chyběl nad nimi dohled. BBC dále informuje o příchodu zatím největší vlny nákaz virem Zika v Brazílii. Virus způsobuje onemocnění podobné horečce dengue. Brazilské zdravotnictví ale nemá peníze na urychlení vývoje a testování očkovací látky.

Mohlo by vás zajímat

Americký kontrolní orgán kritizuje Pentagon za to, že na rozvojové projekty v Afghánistánu za posledních pět let neuvážlivě utratil až osm set milionů dolarů. Projekty byly špatně naplánované a chyběl nad nimi dohled. Jedním z odstrašujících příkladů měla být například podpora místního zpracování kašmírské vlny. V rámci projektu bylo do země například dovezeno malé stádo vzácných italských koz. Vzhledem ke špatnému dohledu nad projektem ale není zřejmé, zda je někdo nakonec nesnědl. Pentagon obvinění ze špatného plánování a kontroly projektu popírá.

Nové údaje z Brazílie ukázaly další nárůst počtu novorozenců s abnormálně malou hlavou. Jejich matky jsou infikované virem Zika, který přenášejí moskyti. Od října, kdy úřady problém zaznamenaly poprvé, se narodily už téměř čtyři tisíce mikrocefalických dětí. Jen za poslední týden jich bylo pět set. V Brazílii  nyní vypukla doposud největší zaznamenaná vlna onemocnění virem Zika. Ve zdravotnictví ale chybějí peníze na urychlení vývoje a testování očkovací látky.

Asijské akciové trhy po propadech mírně posílily. Ve středu se akcie propadly nejníže od roku 2009. Britské, francouzské a japonské akcie ztratily oproti maximu roku 2015 až dvacet procent. Podle komentátorů ale není zřejmé, zda nárůst na asijských trzích není jen přechodný a nebude po něm následovat další propad. Trh znepokojují klesající ceny ropy a obavy z dalšího zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Americký prezident Obama označil skutečnost, že lidé ve městě Flint nebyli včas informováni o špatné kvalitě pitné vody, za neomluvitelnou. Město ve státě Michigan změnilo v roce 2014 zdroj pitné vody. Následně do ní ale z potrubí začalo unikat olovo. Obyvatelé si začali stěžovat na zápach, bolesti hlavy a vyrážky. Veřejnost kvůli špatnému postupu při řešení krize nyní volá po odstoupení guvernéra státu.

Do Burundi míří zástupci Rady bezpečnosti Organizace spojených národů. Budou apelovat na vládu, aby zahájila řádná jednání s opozicí. Je to už podruhé za necelý rok, kdy delegace tuto středoafrickou zemi navštíví. Situace se v Burundi vyhrotila loni v dubnu, kdy dosavadní prezident navzdory ústavě kandidoval i ve třetím volebním období. Země je od té doby na pokraji občanské války a hrozí jí etnické násilí.

Stovka charitativních organizací vyzvala čelní politické představitele, aby se pokusili okamžitě ukončit konflikt v Sýrii. K výzvě se připojily všechny významné organizace, například Červený kříž.

Američtí vědci se domnívají, že se ve sluneční soustavě zřejmě nachází další, devátá planeta. Podle nich obíhá Slunce daleko za trpasličí planetou Pluto. Její existenci však zatím nebylo možné doložit přímým pozorováním. Na základě pohybu jiných vzdálených těles ale věci odhadli její polohu.

Podle nové studie vede ligovou tabulku dvaceti nejbohatších fotbalových klubů španělský Real Madrid. Do čela se tak dostal pojedenácté v řadě. Následuje ho Barcelona, která odsunula anglický Manchester United na třetí místo. Celkové příjmy dvacítky nejbohatších fotbalových klubů v uplynulé sezóně vzrostly o osm procent ve srovnání s předcházejícím obdobím, a dosáhly tak nové rekordní úrovně.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Pentagon je kritizován za rozvojové projekty v Afghánistánu; virus Zika v Brazílii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hračky s tematikou Star Wars vynášejí miliardy

    Byznys ·

    Tržby z prodeje hraček s tematikou Hvězdných válek dosáhly loni ve Spojených státech více než 700 milionů dolarů (17,4 miliardy korun). Staly se tak nejoblíbenějším zb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.