reklama

BBC: Řecko dostalo tři měsíce na posílení hranic; OSN doufá v humanitární pomoci Sýrii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Evropská unie uvedla, že dává Řecku tříměsíční lhůtu na to, aby posílilo kontroly hranic. BBC si dále všímá Organizace spojených národů, která doufá v to, že bude moci v nejbližších 24 hodinách zahájit operace humanitární pomoci v obležených oblastech v Sýrii.

Mohlo by vás zajímat

Evropská unie oznámila, že dává Řecku tříměsíční lhůtu k posílení kontroly na hranicích. Pokud tak neučiní, hrozí mu dočasné vyloučení z bezhraniční schengenské zóny až na dobu dvou let. Podle zprávy Evropské komise bylo před dvěma týdny zjištěno, že Řecko „vážně zanedbává“ své povinnosti kontroly vnějších hranic v bezhraničním prostoru. Tento krok by mohl vést k pozastavení schengenských pravidel ze strany dalších zemí. Některé z nich hraniční kontroly znovuzavedly na přechodnou dobu.

 

OSN doufá, že bude moci v nejbližších 24 hodinách zahájit operace humanitární pomoci v obležených oblastech v Sýrii. Pokouší se zajistit více letů a pozemních konvojů. Tento krok následuje závazek světových velmocí pokusit se do týdne zastavit válečný konflikt. Na plánu příměří se v Mnichově shodlo 17 zemí, včetně Spojených států a Ruska. Sergej Lavrov a John Kerry však oba přiznali, že to navzdory pokrokům v jednání zůstává zatím pouze u slov na papíře. Skutečná výzva pak tkví v implementaci navrhovaných opatření. Dodali také, že plán má své slabiny. Největší z nich je ruské bombardování Aleppa a údajných teroristických cílů. To přitom nemůže zajistit možné příměří. Rusko navzdory tomu prohlásilo, že bude pokračovat v bombardování džihádistických skupin.

 

Rwanda oznámila, že se chystá přemístit burundské uprchlíky do jiných hostitelských zemí. Podle prohlášení tamní vlády bude plán přemístění odhadovaných asi 70 tisíc uprchlíků realizován okamžitě. Oznámení přišlo nedlouho poté, co byla Rwanda obviněna z pokusů o destabilizaci svého souseda. Rwanda čelí obvinění z vyzbrojování a výcviku uprchlíku k boji proti burundské vládě. Tato obvinění přitom odmítá. V Burundi propukly nepokoje poté, co se loni v dubnu rozhodl na třetí termín kandidovat prezident Pierre Nkurunziza. Od té doby zemřelo na 400 lidí a na 240 tisíc ze země uprchlo. Kam mají být uprchlíci ze Rwandy přesunuti, zatím není jasné.

 

Spojené království informovalo o svém podezření, že hongkongský knihkupec Lee Bo, pohřešovaný od loňského prosince, byl pravděpodobně nedobrovolně zavlečen do Číny. Podle prohlášení ministra zahraničí Philippa Hammonda jde o závažné porušení předávacího protokolu v rozporu se zákonem. Čína již připustila, že Lee Bo je na jejím území. Tvrdí však, že nespáchala nic nezákonného. Lee Bo, který je britským občanem, z čínského zajetí řekl, že odešel dobrovolně. Lee Bo je jedním z pěti knihkupců, kteří v Honkgkongu zmizeli koncem loňského roku v souvislosti s knižními tituly, jež kritizují vedoucí čínské představitele.  

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila, že je stále přesvědčenější o souvislosti mezi propuknutím epidemie viru zika na americkém kontinentu a nárůstem případů mikrocefalie. Podle WHO je vysoce pravděpodobné, že virus zika souvisí s touto neurologickou poruchou. Doktorka Marie-Paule Kieny, asistentka generálního ředitele WHO uvedla, že vakcína proti viru zika nebude dostupná dříve než za 18 měsíců.

 

Pozemní řízení dalo sbohem přistávacímu modulu Philae. Přistávací robotický modul Evropské kosmické agentury (ESA) byl součástí vesmírné sondy Rosetta. 12. listopadu 2014 přistál na povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko (67P). Jednalo se o první kontrolované přistání vědecké sondy na povrchu komety v dějinách lidstva. Vědci se shodli na tom, že není pravděpodobné, že by s modulem ještě navázali spojení. Mise mateřské sondy Rosetta bude ukončena v září.

BBC: Řecko dostalo tři měsíce na posílení hranic; OSN doufá v humanitární pomoci Sýrii Foto: Orlok / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.