reklama

BBC: Ředitel Volkswagenu pro USA rezignoval; Obama se setká s bratry Castrovými

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ze své funkce rezignoval prezident a výkonný ředitel společnosti Volkswagen v Americe Michael Horn. Stalo se tak téměř půl roku poté, co vyšla najevo aféra Dieselgate. BBC si dále všímá toho, že americký prezident Barack Obama se na Kubě setká s prezidentem Raulem Castrem i jeho bratrem Fidelem.

Mohlo by vás zajímat

V Barmě jmenovala Národní liga pro demokracii dva kandidáty na prezidenta. Su Ťij na tento post podle stávající ústavy vypracované armádou kandidovat nesmí. V předcházejících vyjádřeních nicméně uvedla, že by prezident jednal podle jejích přání. Její strana v loňských volbách získala téměř osmdesát procent hlasů. Třetího kandidáta vybere armáda.

Japonsko vzneslo diplomatický protest proti Severní Koreji. Ta do moře odpálila dvě střely krátkého doletu. Krátce po odpálení země oznámila přerušení veškerých společných projektů s Jižní Koreou a likvidaci jihokorejských aktiv v zemi. Předpokládá se, že takto reaguje na zpřísnění sankcí ze strany Rady bezpečnosti Organizace spojených národů.

Bývalý brazilský prezident Lula da Silva bude obviněn z praní špinavých peněz. Obvinění popírá a tvrdí, že jsou politicky motivovaná. Obvinění jsou součástí rozsáhlého vyšetřování korupčního skandálu kolem státní ropné společnosti Petrobras. Bývalý prezident se svou manželkou musejí vysvětlit, jak přišli k luxusnímu domu u moře.

Federální soud v New Yorku shledal vinným bývalého příslušníka amerického letectva z toho, že se hodlal přidat k takzvanému hnutí Islámský stát. Poté, co byl propuštěn z pozice mechanika v Egyptě, se údajně pokusil dostat z Turecka do Sýrie. Hrozí mu až třicet pět let vězení. Jedná se o první vítězství americké administrativy u soudu se sympatizantem Islámského státu z více než sedmdesáti pěti řízení vedených od roku 2014.

Americký prezident Barack Obama se při návštěvě Kuby setká s prezidentem Raulem Castrem a disidenty. Je velmi nepravděpodobné, že by se setkal s Fidelem Castrem. Vztahy mezi oběma zeměmi se začaly po několika desetiletích zlepšovat v roce 2014.

Prezident a výkonný ředitel společnosti Volkswagen v Americe, Michael Horn, odchází ze své funkce. Končí téměř půl roku poté, co vyšel najevo skandál s podvody při emisních testech. Společnost neuvedla důvody jeho odchodu.

Podle výstupu vědců již šestý rok za sebou vzrostl počet vybitých nosorožců. Loni mělo být v Africe kvůli rohovině zabito více než třináct set zvířat. Pokud by pokračoval současný vývoj, budou do deseti let žít nosorožci pouze v různých formách zajetí.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Ředitel Volkswagenu pro USA rezignoval; Obama se setká s bratry Castrovými Foto: lev radin / Shutterstock.com: Michael Horn

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.