reklama

BBC: Rubio kritizuje Trumpa za výroky o islámu; vražda Putinova bývalého poradce

Rozhlasové vysílání BBC World Service uvádí, že republikánský kandidát na prezidenta Marco Rubio se osočil vůči názorům jeho rivala Donalda Trumpa. Ten totiž řekl, že muslimové nenávidí Ameriku. Podle Rubia jsou ovšem mnozí muslimové hrdými Američany. BBC si dále všímá vraždy bývalého ruského poradce prezidenta Vladimira Putina Michaila Lesina. Ten měl podle pitvy zemřít důsledkem rány tupým předmětem do hlavy. Ruská média přitom v minulosti tvrdila, že Lesin zemřel na infarkt.

Mohlo by vás zajímat

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Marco Rubio se osočil proti výrokům jeho rivala Donalda Trumpa, podle kterého islám nenávidí Ameriku. Došlo k tomu v rámci televizní debaty v Miami. Rubio se nechal slyšet, že islám čelí problematice ohledně radikalizace. Mnozí muslimové jsou ale na druhou stranu hrdými Američany. Prezidenti nemohou jen tak říkat, co se jim zamane, řekl Rubio na adresu Trumpa. Jejich slova podle něj mohou mít i patřičné následky.

Technologická společnost Apple obvinila americkou vládu z toho, že se snaží pošpinit společnost ze Silicon Valley zoufalými a nepodloženými nároky. Zpráva přišla v reakci na obnovení požadavku amerického ministerstva spravedlnosti ohledně umožnění přístupu k údajům do iPhonu útočníka ze San Bernardina Rizwana Farooka. Ten zabil společně se svou ženou čtrnáct lidí. Policie jej poté zastřelila.

Bývalého ruského poradce prezidenta Vladimira Putina Michaila Lesina zavraždil někdo ranou do hlavy tupým předmětem. K vraždě došlo v hotelu Dupont Circle ve Washingtonu v listopadu loňského roku. Pitva ukázala, že Lesin měl totožné poranění i na krku, trupu a horních a dolních končetinách. Ruská média navzdory tomu přišla s tvrzením, že Lesin zemřel důsledkem infarktu.

Vojáci jihosudánské armády znásilňovali namísto běžných výplat ženy. Podle Organizace spojených národů se tak stalo během bojů proti povstaleckým silám. Vyšetřovatelé zjistili, že v zemi došlo loni ke znásilnění 1300 žen. Organizace pro lidská práva Amnesty International zase uvedla, že vládní síly v přepravním kontejneru udusily více než 60 mužů a chlapců. Vláda popírá útoky mířené na civilisty, ale uvádí, že případné prohřešení vyšetřuje.

Arcibiskup z britského Canterbury Justin Welby řekl, že je pobuřující označovat lidi obávající se dopadu migrace za rasisty. Welby uvedl, že existuje skutečné riziko z dopadu na bydlení nebo zaměstnanost. Arcibiskup také vyzval k vizionářské debatě, která by se týkala referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Řekl, že na tuto otázku neexistuje žádný správný křesťanský pohled. 

Prezident Angoly José Eduardo dos Santos oznámil, že odstoupí v roce 2018 ze své funkce. Stane se tak po jeho dlouhodobém úřadováním, které začalo v roce 1979. Na sjezdu vládnoucí strany MPLA učinil rozhodnutí, podle kterého tak ukončí svůj politický život. Dos Santos je na území afrického kontinentu po prezidentu Guinei Teodorovi Mbasogovi druhým nejdéle sloužícím prezidentem vůbec.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Rubio kritizuje Trumpa za výroky o islámu; vražda Putinova bývalého poradce Foto: Crush Rush / Shutterstock.com: Marco Rubio

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.