reklama

BBC: Rusko nesouhlasí se závěry OSN ohledně syrského použití chemických zbraní

Rusko nesouhlasí se závěry vyšetřování Organizace spojených národů (OSN), podle kterého syrská vláda použila chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu. Velká Británie společně s Francií vyzvala OSN k tomu, aby uvalila proti Sýrii sankce. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

Zpráva z minulého týdne uváděla, že režim prezidenta Bašára Asada použila proti civilnímu obyvatelstvu dvakrát chlór. Rusko jako blízký spojenec řekl v rámci Rady bezpečnosti OSN, že je zapotřebí řadu otázek ještě vyjasnit. Velká Británie společně s Francií zase vyzvala OSN k tomu, aby uvalila proti Sýrii sankce.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN ze září roku 2013 v rámci kapitoly 7 Charty OSN umožňuje vojenskou akci v případě jakéhokoli použití chemických zbraní na území Sýrie. V rámci tohoto usnesení došlo rovněž ke zničení zásob syrských chemických zbraní. K přijetí rezoluce došlo měsíc poté, co stovky lidí zabil granát plněný sarinem. Tento útok mířil na předměstí Damašku, které drželi místní rebelové, kteří se staví proti Asadově režimu.

Západní mocnosti uvedly, že za útokem stály vládní síly. Asad společně s Ruskem obvinil z útoku rebely. 

___________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Nigérie se propadla do recese. Poslední údaje o růstu tamního hospodářství ukazují, že ekonomika rostla od dubna do června o 2,06 procenta. Dvě předešlá čtvrtletí poukazují na pokles růstu. Nigerijský statistický úřad informuje o tom, že nízké světové ceny ropy mají zásadní vliv na hospodářství země. Surové prodeje ropy totiž odpovídají 70 procentům vládních příjmů. Cena ropy letos klesla z maxim dosahujících na 112 dolarů za barel ropy na méně něž 50 dolarů.

 

Britská premiérka Theresa Mayová předsedá schůzi k prodiskutování přístupu Spojeného království k odchodu z Evropské unie (EU). Důležité bude rovněž stanovení cílů spojených s budoucím jednáním. Schůze zaměřené na brexit se účastní ministr pro otázky brexitu David Davis, britský ministr zahraničí Borris Johnson a tamní konzervativní poslanec Liam Fox. Premiérka Mayová uvedla, že jednání se zbytkem EU nezačne v tomto roce.

 

Irská vláda bude diskutovat o rozhodnutí Evropské komise spojeného s irským udělením nepřiměřených daňových výhod, které mělo poskytnout technologické firmě Apple. Firma ze Silicon Valley ušetřila na daních podle EK výce než 13 miliard eur. Ministr financí Michael Noonan sdělil, že se proti rozsudku odvolá. Irsko podle jeho slov nedalo Applu výhodnější postavení. Noonan řekl, že toto rozhodnutí nemá vliv na 12,5 procentní sazbu korporační daně a nejde tak o irský rozšířený daňový režim. Evropská komise přitom uvedla, že irské rozhodnutí o daních umožnilo Applu oproti ostatním podnikům platit podstatně nižší daně.

 

Zaoceánský let musel kvůli turbulencím nouzově přistát v Irsku. Čtrnáct lidí a dva členové posádky byli převezeni z letiště Shannon do univerzitní nemocnice Limerick. Let aerolinií United Airlines směřoval z amerického Houstonu na londýnské letiště Heathrow.  Na palubě Boeingu 767-300 bylo 207 lidí a 13 členů posádky.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Rusko nesouhlasí se závěry OSN ohledně syrského použití chemických zbraní Foto: Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.