reklama

BBC: Šíření viru zika by mohlo přerůst v pandemii; teroristický útok na severovýchodě Nigérie

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že američtí vědci vyzvali Světovou zdravotnickou organizaci, aby reagovala na šíření viru zika. Podle jejich názoru by totiž mohla nákaza přerůst v pandemii. BBC si dále všímá teroristického útoku na severovýchodě Nigérie, který si vyžádal nejméně třináct obětí. Útok provedli tři útočníci, mezi nimiž byly i ženy.

Mohlo by vás zajímat

Podle vyjádření ministra vnitra má Švédsko v plánu vyhostit až osmdesát tisíc neúspěšných žadatelů o azyl. Ministr uvedl, že deportace bude probíhat několik příštích let prostřednictvím charterových letů. V loňském roce ve Švédsku požádalo o azyl přes 160 tisíc uprchlíků. Vztaženo k počtu obyvatel je to nejvíce v Evropě. Švédsko už reakci na situaci dočasně zavedlo hraniční kontroly.
 
Američtí vědci apelovali na Světovou zdravotnickou organizaci, aby reagovala na šířící se virus zika. Podle jejich názoru by jeho výskyt mohl přerůst v pandemii. Virus přenášejí moskyti. Těhotným nakaženým ženám kvůli viru podle všeho hrozí, že se jejich děti narodí s nedostatečně vyvinutým mozkem. Brazilská prezidentka už vyzvala celou Latinskou Ameriku, aby se pokusila s virem bojovat společnými silami.
 
Súdánský prezident nařídil otevření hranice s Jižním Súdánem. Stane se tak poprvé od roku 2011, kdy se jižní část země odtrhla. Spory o hraniční oblast, kde se nachází ropa, ale přetrvávají. Jižní Súdán získal nezávislost na základě dohody z roku 2005, která ukončila více než dvacet let trvající občanskou válku.
 
Vůdce ozbrojené skupiny, která okupovala přírodní rezervaci v americkém Oregonu, vyzval z policejní cely zbylé členy skupiny, aby se vrátili domů. Ammona Bundyho v úterý zatkla policie společně se sedmi dalšími lidmi. Jeden člověk přišel při zásahu o život.
 
Tchajwanský prezident je na návštěvě sporného ostrova v oblasti Jihočínského moře. Chce tak demonstrovat kontrolu nad sporným územím. Prezidentovo funkční období končí letos v květnu. Cestu kritizovaly Spojené státy americké a Vietnam. Domnívají se, že zhorší napjatou situaci. Území je pod správou Tchaj-wanu. Nárokuje si ho ale také Čína, Filipíny a Vietnam.
 
Na severovýchodě Nigérie se odpálili nejméně tři sebevražední útočníci. O život přišlo nejméně třináct osob, dalších více než třicet lidí utrpělo zranění. Svědci uvedli, že mezi atentátníky byly i ženy. Předpokládá se, že za útokem stojí členové islamistické militantní skupiny Boko Haram. Ta z oblasti před dvěma lety unesla přes 200 školaček.
 
Muslimové a křesťané v Sierra Leone uspořádali protestní pochod proti kontroverznímu zákonu o potratech. Zákon má umožnit potrat do dvanáctého týdně těhotenství bez udání důvodu.
 
Ve Spojených státech amerických bylo zatčeno několik lidí v souvislosti s útěkem tří vězňů z věznice s nejvyšší ochranou ve státě Kalifornie. Vězni jsou stále na útěku.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Šíření viru zika by mohlo přerůst v pandemii; teroristický útok na severovýchodě Nigérie Foto: ČTK/AP/Felipe Dana

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.