reklama

BBC: Slovinsko a Chorvatsko uvolnily hranice běžencům; Ohio odloží výkony trestu smrti

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Slovinsko i Chorvatsko znovu otevřely své hranice. Stalo se tak poté, co lidskoprávní organizace včera varovaly před neúnosnými podmínkami, do kterých se na uzavřených hranicích migranti dostávají. BBC dále informuje o tom, že americký stát Ohio odložil vykonávání trestů smrti do roku 2017. Nemá totiž dostatek smrtících látek do injekcí, jimiž se popravy provádějí.

Mohlo by vás zajímat

Kanadská opoziční Liberální strana míří k jasnému vítězství v parlamentních volbách. Podle odhadů kanadských médií liberálové získali většinu křesel v dolní komoře parlamentu. Novým premiérem se tak stane Justin Trudeau, syn bývalého premiéra Pierra Trudeaua. Liberálové zvítězili ve 188 volebních okrscích. Vládní konzervativci premiéra Stephena Harpera, kteří získali většinu ve 107 okrscích, jsou s odstupem druzí. Levicová Nová demokratická strana získala většinu ve 33 volebních okrscích. Ke zformování většinové vlády je potřeba 170 z 338 křesel parlamentu.

Slovinsko oznámilo, že vpustilo do země většinu z pěti tisíc uprchlíků, kteří v pondělí zůstali uvězněni v blátě a vlhku na slovinsko-chorvatských hranicích. Země přitom včera oznámila, že bude přes hranice pouštět pouze 2 500 lidí denně. Chorvatsko zároveň otevřelo svou hranici se Srbskem, kudy se do severní Evropy snaží dostat další tisíce lidí. Lidskoprávní agentury včera varovaly před neúnosnými podmínkami, do kterých se na uzavřených hranicích migranti dostali. Obě země zřejmě zmírnily podmínky pro vstup uprchlíků už v pondělí večer.

Handicapovaný atlet Oscar Pistorius byl propuštěn do domácího vězení. Sportovec, který za zabití své partnerky Reevy Steenkampové strávil necelý rok ve vězení, vykoná zbytek pětiletého trestu v domácím vězení u svého strýce v Pretorii. Pistorius zastřelil svou přítelkyni v roce 2013 přes zamčené dveře. U soudu uvedl, že střílel na zloděje. Případ se bude v listopadu znovu projednávat u Nejvyššího soudu, kam se odvolali žalobci, podle kterých měl být Pistorius usvědčen z vraždy.

Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který dnes s manželkou zahajuje čtyřdenní návštěvu Velké Británie, přivítají členové královské rodiny. Poté bude následovat banket u královny. Čínský prezident promluví také k oběma komorám britského parlamentu, setká se s premiérem Davidem Cameronem a lídrem opozičních labouristů Jeremym Corbynem. Podle premiérovy mluvčí nejsou z rozhovoru vyloučena žádná témata včetně kybernetických útoků či čínských dumpingových cen oceli.

Snaha představitelů OSN o dekriminalizaci držení a užívání všech drog byla zmařena. Podle BBC byl návrh stažen kvůli tlaku nejméně jedné z členských zemí. V dokumentu, který unikl na veřejnost, se psalo o dekriminalizaci drog a jejich užívání pro soukromé účely. Věznení za držení drog je podle dokumentu neadekvátním trestem. Návrh měl být představen na konferenci Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu v Kuala Lumpuru.

Do severokorejského pohraničního letoviska se začaly sjíždět stovky Korejců, kteří se zúčastní setkání rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950 až 1953. Setkání mezi rozdělenými rodinami se konají nepravidelně od roku 1988. Vždy souvisejí s aktuálním stavem vztahů mezi oběma Korejemi. Poslední setkání se uskutečnilo loni v únoru.

Americký stát Ohio odložil vykonávání trestů smrti do roku 2017. V současnosti totiž nemá dostatek smrtících látek do injekcí, jimiž se popravy provádějí. Odklad ovlivní osudy 12 vězňů, kteří měli být popraveni v následujících dvou letech. Představitelé státu uvedli, že jim rozhodnutí o odkladu poprav umožní získat více času na sehnání potřebné látky. Za jejím nedostatkem stojí rozhodnutí mnoha farmaceutických firem neprodávat smrtící látky do injekcí. Řada amerických států se proto rozhodla vykonávat trest smrti jiným způsobem.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Slovinsko a Chorvatsko uvolnily hranice běžencům; Ohio odloží výkony trestu smrti Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Spojené státy chtějí registrovat majitele dronů

    Společnost ·

    Americká vláda plánuje vytvoření registru majitelů bezpilotních letounů. Reaguje tak na rostoucí počet incidentů, při kterých takzvané drony představují bezpečnostní r…

  2. Tým Alter Eko

    Společnost ·

    Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. Seznamte se s týme…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.