reklama

BBC: Spolupráce Číny a USA proti raketovým testům KLDR; apel na boj s obezitou

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Čína a Spojené státy americké budou spolupracovat na pokusu zabránit Severní Koreji v provedení dalších raketových testů. BBC také dále upozorňuje na novou studii, podle které se od roku 1975 obezita u mužů zvýšila trojnásobně a u žen více než dvojnásobně. Hlavní autor studie apeloval na vlády, aby začaly situaci řešit.

Mohlo by vás zajímat

V Brazílii rezignovali další dva vysoce postavení politici. Rezignace přichází ve chvíli, kdy stávající prezidentka země, Dilma Rousseffová, bojuje o přežití své vlády. Její kritici se proti ní snaží vést soudní řízení, které by ji donutilo odstoupit z funkce. Viní ji z manipulace se státním rozpočtem ve snaze zakrýt rostoucí deficit země. Její příznivci se naopak shromáždili v mnoha brazilských městech, aby vyjádřili nesouhlas s touto snahou.

Čína a Spojené státy americké budou spolupracovat na pokusu zabránit Severní Koreji v provedení dalších raketových testů. V několika posledních týdnech Severní Korea provedla test vodíkové bomby a opakovaně odpálila testovací střely. Americký prezident Obama toto téma prodiskutoval s čínským prezidentem ve Washingtonu v rámci jaderného summitu. Po setkání uvedl, že Spojené státy i Čína mají zájem na tom, aby na Korejském poloostrově nebyly jaderné zbraně.

Záchranáři se celou noc pokoušeli vyprostit desítky lidí uvězněných pod zříceným nadjezdem v indické Kalkatě. O život přišlo přes dvacet osob. Nadjezd byl v rekonstrukci a ve čtvrtek v noci se náhle zřítil. Přesná příčina neštěstí zatím není známa. Stavby v Indii ale tradičně provázejí bezpečnostní problémy, jako je například nedostatečný dozor či využívání druhořadých materiálů.

Monacká vláda uvedla, že spolupracuje s britskými úřady při vyšetřování rozsáhlého korupčního skandálu kolem ropných společností. Do skandálu má být zapojen blíže neurčený počet mezinárodních firem.

Organizace spojených národů uvedla, že zváží zrušení sankcí na libyjský rozvojový fond, pokud bude vládě, jejíž složení podpořila, umožněno získat kontrolu v zemi. Na fond se od roku 2011 vztahují sankce uvalené v obavě, aby bývalý vládce země Muammar Kaddáfí z Libye nepřevedl peníze. Nová vláda ve středu dorazila do hlavního města Tripolis. I nadále ale setrvává v přístavní oblasti. Nemá podporu koalice, která nyní město kontroluje.

Útočník ve Spojených státech amerických zastřelil policistu na autobusovém nádraží ve státě Virginia. Další policisté střelce zneškodnili.

Podle nové studie žije v současné době na světě více obézních lidí než osob s podváhou. Rozsáhlá studie srovnávala BMI téměř dvaceti milionů dospělých mužů a žen mezi lety 1975 až 2014. Došla k závěru, že obezita u mužů vzrostla trojnásobně a u žen více než dvojnásobně. Hlavní autor studie varoval před epidemií obezity a apeloval na vlády, aby začaly situaci řešit.

V americkém New Yorku se koná koncert oslavující Davida Bowieho. Jeho konání bylo oznámeno jen několik hodin před tím, než přišla zpráva o umělcově smrti. Vstupenky jsou vyprodané a pořadatelé zaznamenali i obrovský zájem ze strany vystupujících. Dodatečně tedy přidali druhý koncert. David Bowie zemřel letos v lednu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Spolupráce Číny a USA proti raketovým testům KLDR; apel na boj s obezitou Foto: ČTK/ZUMA/Dennis Brack

reklama

Další články

  1. Česko podepsalo s Čínou na 30 obchodních dohod

    Byznys ·

    Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepsali dnes za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich zahrnuje…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.