reklama

BBC: Švédsko pozastavilo stíhání Assange

Švédská prokuratura zastavila vyšetřování zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, kterého stíhala kvůli údajnému znásilnění. Rozhlasové vysílání BBC World Service uvádí, že k tomu došlo po sedmi letech trvajícího vyšetřování.

Mohlo by vás zajímat

Švédská prokuratura se rozhodla zastavit vyšetřování zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange. Ten čelil obvinění kvůli údajnému znásilnění, kterého se údajně dopustil v roce 2010. O verdiktu informovala vrchní státní zástupkyně Marianne Nyová. 

Švédsko vyšetřovalo Assange sedm let. Pětačtyřicetiletý zakladatel portálu WikiLeaks žije od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Snaží se totiž vyhnout vydání do Spojených států amerických. K tomu by pravděpodobně došlo, kdyby byl poslán do Švédska. V USA mu hrozí trestní stíhání kvůli úniku stovek tisíců tajných dokumentů z americké armády a diplomacie.

Švédský advokát Juliana Assange řekl, že rozhodnutí prokuratury představuje pro jeho klienta „celkové vítězství“. Žalobkyně v případu spojeným se znásilněním byla tímto rozhodnutím „šokována“, uvedla její právnička, která stále trvá na obvinění. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Řidič Richard Rojas, který ve čtvrtek najel do chodců na newyorském náměstí Times Square, uvedl, že „slyšel hlasy“. To napovídá tomu, že měl psychické problémy. Šestadvacetiletý veterán amerického námořnictva to řekl poté, co svým počínáním připravil o život jednoho teenagera a zranil dalších 22 osob. Rojas již v minulosti skončil ve vězení poté, co řídil pod vlivem alkoholu. Bývalý voják čelí obvinění z vraždy druhého stupně a několika pokusů o vraždu.

 

Nejméně šedesát obětí si vyžádal útok na vojenskou základnu v jižní Libyi. Stalo se tak během střetů mezi dvěma znesvářenými frakcemi. Většina zabitých jedinců patřila k samozvanému generálovi Chalífu Haftarovi. Libyi sužují nepokoje od doby, co došlo v roce 2011 k zabití dlouholetého vládce Muammara Kaddáfího. Ozbrojenci ze západolibyjského města Misrata se pokusili ovládnout tamní leteckou základnu, nad kterou ztratili kontrolu. Nyní ji ovládá právě Libyjská národní armáda (LNA) generála Haftara.

 

První černošská italská ministryně Cécile Kyengeová oznámila, že se cítí být „osvobozena“. Stalo se tak poté, co po čtyři roky trvajícím soudním sporu porazila krajně pravicového poslance Evropského parlamentu Maria Borghezia. Ten měl totiž na její adresu vyslovit rasistické poznámky. Soud v Miláně rozhodl o tom, že Borghezio musí Kyengeové zaplatit za své chování 50 tisíc eur. Mimo to je rovněž povinen uhradit právní poplatky.

 

Sýrie odsoudila letecké údery koalice, kterou vedou Spojené státy americké. Ta totiž na jordánské hranici zaútočila proti syrskému vládnímu konvoji. Podle syrské vlády si nálety vyžádaly smrt několika lidí, zničily vybavení a jsou „očividným útokem na síly, které bojují proti terorismu“. K samotnému útok došlo ve čtvrtek poté, co se konvoj syrské armády přibližoval ke skupině rebelů podporovaných USA a jednotkami západních speciálních sil. Spojené státy uvedly, že varovaly Rusko před případnými důsledky. Konvoj také ignoroval výstražné výstřely.

 

Na filmovém festivalu v Cannes bylo kvůli technickým problémům spojeným s nesprávným poměrem stran pozastaveno promítání očekávaného filmu Okja. Tento snímek, v němž hraje Tilda Swintonová a Jake Gyllenhaal, je kontroverzní, protože jej producenti ze společnosti Netflix oproti zvyklostem odmítli promítat ve francouzských kinech. Poté, co se na začátku filmu objevilo logo Netflixu, tak jej diváci vypískali. Problémy spojené se špatným poměrem stran vygradovaly ještě více napjatou atmosféru. Následně byl film zastaven a přehrán v pořádku. Diváci se ovšem nedočkali patřičného vysvětlení. Samotní pořadatelé filmového festivalu v Cannes v prohlášení uvedli, že incident způsobila technická služba festivalu. Ta se tak omlouvá režisérovi a jeho týmu, producentům a divákům.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Švédsko pozastavilo stíhání Assange Foto: haak78 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na Alza.cz lze platit v bitcoinech

    Byznys ·

    Největší tuzemský e-shop Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech. Showroomy prodejce v Praze a Bratislavě jsou již vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou…

  2. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

    Společnost ·

    Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.