reklama

BBC: Trump jmenoval za hlavního poradce Bílého domu svého zetě, hrozí střet zájmů

Nově zvolený americký prezident Donald Trump jmenoval svého zetě Jareda Kushnera jedním z hlavních poradců Bílého domu. Pětatřicetiletý miliardář je ženatý s Trumpovou dcerou Ivankou a je podnikatelem v realitách. Američtí demokraté již vyzvali ke kontrole jmenování kvůli obavám z potenciálního střetu zájmů. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval svého zetě Jareda Kushnera jedním z hlavních poradců Bílého domu. Pětatřicetiletý miliardář Kushner je ženatý s Trumpovou dcerou Ivankou a je podnikatelem v realitách. Kushner sehrál důležitou roli v Trumpově prezidentské kampani a jako poradce hlavy státu se bude zabývat domácími i zahraničními tématy. Američtí demokraté již vyzvali ke kontrole jmenování kvůli obavám z nepotismu a kvůli potenciálnímu konfliktu zájmů. Členové soudního výboru Kongresu vyzvali ministerstvo spravedlnosti a úřad pro vládní etiku, aby zakročily.

Členové Trumpova týmu argumentovali, že zákon jmenovat do pozic své příbuzné se nevztahuje na pozice pojící se k Bílému domu.

Existují ovšem rovněž etické federální zákony,podle kterých státní zaměstnanci nemohou profitovat z žádného dalšího byznysu. Kushnerův advokát v této souvislosti oznámil, že by jeho klient v případě přijmutí práce v Bílém domě odstoupil z pozice ředitele firmy, jež obchoduje s nemovitostmi. 

Newyorský podnikatel Trump bude do úřadu oficiálně inaugurován jako v pořadí 45. prezident Spojených států 20. ledna.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Pohřbu bývalého íránského prezidenta Akbara Hášemího Rafsandžáního se v úterý podle očekávání zúčastní v ulicích Teheránu až stovky tisíc lidí. Obřad zahájí modlitbami ajatolláh Chameneí. Rafsandžání zemřel v neděli na infarkt v 82 letech. Íránská vláda v reakci na exprezidentovo úmrtí vyhlásila v zemi třídenní smutek. Rafsandžání stál v čele země v letech 1989 až 1997. I poté byl v zemi vlivnou postavou a měl pověst umírněného a pragmatického politika.
 
Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy zavedla sankce na pět prominentních ruských občanů, mezi nimiž jsou i dva muži podezřelí z účasti na vraždě ruského disidenta Alexandera Litviněnka Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun. Krok americké vlády přichází jen 11 dní před tím, než úřad převezme nový americký prezident Donald Trump. V současné době se zhoršují vztahy mezi USA a Ruskem v souvislosti s obviněním, že Rusko vedlo hackerské útoky s cílem ovlivnit americké volby. Nově zvolený prezident Trump uvádí, že chce nastolit bližší vztahy s Ruskem než jeho předchůdce.
 
Japonští vědci věří, že objevili prvek v jádru planety Země, po jehož identitě se léta pátralo. Věci desetiletí věděli, že vedle železa a niklu tvoří jádro naší země ještě další prvek, nevěděli ovšem který. Po sérii pokusů, ve kterých vědci simulovali vysoké tlaky a teploty jádra, tvrdí, že s největší pravděpodobností půjde o křemík. Jádro země tvoří zřejmě koule o průměru 1200 kilometrů. Je ovšem příliš hluboko na to, aby ji vědci mohli zkoumat přímo. Proto studují seismické vlny a další jevy, které vypovídají o jeho struktuře.
 
BBC identifikovala muže, který je obviněn z naplánování teroristického útoku na tuniské pláži v roce 2015, při němž zahynulo 38 lidí. Dokumenty, které získaly reportéři pořadu Panorama, usvědčují jako hlavního organizátora Chamseddina  Sandího. Ukazují na něj výpovědi lidí vyšetřovaných a zadržených v souvislosti s útokem poblíž města Sousse v červnu před dvěma lety. Útočník Seifeddine Rezgui tehdy zahynul na místě činu, podle dokumentů jej ale Sandí naverboval. Sandi je nyní podle výpovědí na útěku v Libyi.
 
Portugalský útočník Cristiano Ronaldo se stal nejlepším fotbalistou za rok 2016 v anketě FIFA. Jednatřicetiletý hráč Realu Madrid dostal 34,5 procenta všech hlasů od reprezentačních trenérů, kapitánů, vybraných novinářů a fanoušků a zhruba o osm procent porazil obhájce trofeje a pětinásobného vítěze Lionela Messiho z Barcelony. Třetí Antoine Griezmann z Atlética Madrid získal 7,5 procenta hlasů.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Trump jmenoval za hlavního poradce Bílého domu svého zetě, hrozí střet zájmů Foto: ČTK/AP/Cliff Owen: Jared Kushner

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.