reklama

BBC: Trump se bude zabývat kyberútoky na demokraty; kritika způsobu jednání o brexitu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že nově zvolený americký prezident Donald Trump se sejde se zástupci zpravodajských služeb. Chce získat informace o údajném ruském hackerském útoku na Demokratickou stranu. BBC dále informuje o apelu britského velvyslance při Evropské unii Sira Ivana Rogerse. Ten vyzval své britské kolegy v Bruselu, aby jednali jasně a říkali pravdu. 

Mohlo by vás zajímat

Britský velvyslanec při Evropské unii apeloval na své britské kolegy v Bruselu, aby jednali jasně a říkali pravdu. Sir Ivan Rogers podal před jednáním o odchodu Velké Británie z Evropské unie nečekaně demisi. Jasnou kritiku komunikační strategie vůči unii uvedl v dopise zaměstnancům. Jeho demisi uvítali zastánci brexitu. Naopak podle přívrženců Evropské unie jeho odchod vládě zkomplikuje nadcházející vyjednávání.

 

Republikáni v americkém Kongresu zamítli plán posílení nezávislosti orgánu zkoumajícího etické prohřešky politiků. Nově zvolený prezident Donald Trump upozornil, že je třeba soustředit se na důležitější oblasti, jako je daňová reforma a zdravotnictví. Kontroverzní rozhodnutí padlo při prvním zasedání nově zvoleného kongresu. Etická komise byla vytvořena v roce 2008 po sérii skandálů, které vyústili k trestu odnětí svobody pro několik zákonodárců.

 

Z vězení na jihu Filipín uprchlo nejméně sto padesát vězňů. Útěk se jim podařil při útoku několika desítek ozbrojených mužů. Při střetu zemřel jeden dozorce. Úřady předpokládají, že útočníci byli napojení na islamistickou separatistickou skupinu. Převážně katolické Filipíny se na jihu území již mnoho desítek let potýkají se separatismem.

 

Izraelský vojenský soud by měl dnes rozhodnout v případu vojáka, který zabil zraněného Palestince. Palestinec pobodal jeho kolegu. Izraelský voják ho zastřelil do hlavy ve chvíli, kdy ležel raněný na zemi. Voják se hájí tím, že se domníval, že na sobě  Palestinec má pás s výbušninami. K incidentu došlo loni v březnu na Západním břehu. Podobné veřejné soudy s vojáky jsou v zemi velmi neobvyklé. Otázka, zda potrestat porušení vojenského řádu, či zda voják jednal oprávněně, rozdělila veřejné mínění v Izraeli.


Oficiálním vítězem prezidentských voleb na Haiti se stal podnikatel Jovenel Moise. Haiti od února vedl prozatímní prezident. Původně se volby konaly již v roce 2015, později ale byly anulovány kvůli podezření z podvodu. Nové voby proběhly v listopadu. Haiti dlouhodobě sužuje politická nestabilita a časté přírodní katastrofy.

 

Nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že se v pátek sejde se zástupci zpravodajských služeb. Chce získat informace o údajném ruském hackerském útoku na Demokratickou stranu. Útok měl podle stávajícího prezidenta ovlivnit předvolební kampaň v zemi. Trump tento názor zpochybnil.

 

Nová mobilní aplikace dostupná ve Velké Británii má za cíl pomoci poskytnout první pomoc v případě teroristického útoku. Aplikaci vytvořil tým složený z vojenského i civilního zdravotnického personálu. Když se člověk dostane do bezpečí, měl by se pokusit poskytnout první pomoc raněným. Autoři aplikace připouštějí, že pravděpodobnost, že se uživatelé stanou obětí útoku, je velmi malá.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trump se bude zabývat kyberútoky na demokraty; kritika způsobu jednání o brexitu Foto: Donald TRUMP; Zdroj: Andrew Cline / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Metro D by mohlo jezdit až do Jesenice

    Společnost ·

    Do Jesenice u Prahy by mohlo být protaženo pražské metro, které by v tomto úseku jezdilo po povrchu. Středočeský kraj i Praha počítají se vznikem pracovní skupiny, kte…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.