reklama

BBC: Turecko posílá nezákonně uprchlíky zpět do Sýrie; nálety syrské armády zabily 12 dětí

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že nezisková organizace Amnesty International uvedla, že Turecko nezákonně přinutilo tisíce uprchlíků k návratu do Sýrie. Turecko tak porušuje mezinárodní právo. BBC si dále všímá toho, že syrská armáda navzdory příměří uskutečnila nálet na předměstí držené rebely. Bombardování si vyžádalo 30 lidských životů, mezi nimiž bylo i dvanáct dětí.

Mohlo by vás zajímat

Záchranáři celou noc pátrali v indické Kalkatě po přeživších lidech uvězněných pod zhrouceným nadjezdem. Po zřícení rozestavěného mostu zemřelo nejméně 23 lidí. Výstavba dvoukilometrového nadjezdu začala v roce 2009. Několikrát se přitom protáhly lhůty na jeho dokončení. Ke zřícení problematické stavby došlo nad rušnou ulicí. Pod sutinami zůstaly desítky aut a původně se pohřešovalo sto lidí. Podle oficiálních údajů došlo k záchraně 90 lidí. Někteří z přeživších leží ovšem v nemocnici v kritickém stavu.

Nezisková organizace Amnesty International uvedla, že Turecko nezákonně přinutilo tisíce uprchlíků k návratu do Sýrie. V rozporu s mezinárodním právem posílá Turecko od poloviny ledna do války zničené země denně kolem stovky Syřanů. Podle Amnesty International tato skutečnost odhaluje nedostatky v nedávno uzavřené dohodě mezi Evropskou unií a Tureckem. Jejím cílem má být zastavení přílivu uprchlíků na území Řecka. Turecko popírá, že by posílalo uprchlíky zpět proti jejich vůli.

Severní Korea používá rádiových vln k rušení GPS navigačního systému v blízkosti svých hranic. Uvedli to jihokorejští představitelé. Rušení ohrozilo navigaci u 110 letadel a lodí a může také způsobit poruchu u mobilních telefonů. Pobřežní jihokorejská stráž nahlásila, že asi 70 rybářských lodí se muselo vrátit do přístavu kvůli rušení GPS navigace.

Spojené státy vyjádřily znepokojení nad nálety syrské armády, které si vyžádaly 30 lidských životů. Bombardování cílilo na předměstí držené rebely. Podle Syrské observatoře pro lidská práva bylo mezi oběťmi i 12 dětí. Ty přišly o život v blízkosti školy a nemocnice v Deir al-Asafir. USA uvedly, že odsuzují veškeré útoky mířené proti civilistům. K náletům došlo i navzdory příměří, k jehož uzavření došlo déle než před měsícem mezi syrskou vládou a povstaleckými silami.

Google odstranil aprílové tlačítko na Gmailu. V případě, že na něj uživatel emailové schránky klikl, tak mu přišla komická animace. Ke stažení aprílového fóru došlo po stížnostech některých uživatelů. Tlačítko se objevilo vedle klasického tlačítka odeslat. Poté, co na něj uživatel kliknul, tak zmizela rozepsaná e-mailová zpráva a ztišilo se upozornění na všechny budoucí příchozí zprávy. Namísto toho se objevila kreslená postavička Miniona s odkládajícím mikrofonem. Na Google fórech se rázem vyrojily stížnosti od naštvaných uživatel. Firma tak aprílovou funkci stáhla a uživatelům se omluvila.  

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Turecko posílá nezákonně uprchlíky zpět do Sýrie; nálety syrské armády zabily 12 dětí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.