reklama

BBC: Turecký exfotbalista Sükür je vyšetřován v souvislosti s pučem

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že bývalý turecký fotbalista Hakan Sükür je vyšetřován v souvislosti s nedávným neúspěšným pokusem o vojenský převrat v Turecku. Sukur čelí obvinění, že je členem „ozbrojené teroristické organizace“. Turecká prokuratura na něj vydala zatykač. BBC dále informuje o vývoji německé ekonomiky nebo o kanadském vyšetřování extremisty Aarona Drivera.

Mohlo by vás zajímat

Bývalý turecký fotbalista Hakan Sükür je vyšetřován v souvislosti s nedávným neúspěšným pokusem o vojenský převrat v Turecku. Turecká prokuratura vydala zatykač na jednoho z nejznámějších tureckých fotbalistů, který později aktivně vstoupil do světa politiky. Sükür čelí obvinění, že je členem „ozbrojené teroristické organizace“. V souvislosti s vydáním zatykače byly prohledány dvě nemovitosti v západní části Turecka. Sükür se před několika měsíci odstěhoval do Spojených států amerických.

 

Kanadský extremista Aaron Driver, kterého včera zastřelila kanadská policie, plánoval v blízké době provést bombový útok velkého rozsahu. Použít při něm měl podomácku vyrobenou výbušninu. Podle vysoce postaveného příslušníka kanadské policie to byl „závod s časem“. Čtyřiadvacetiletý mladík, který byl úřadům znám kvůli podpoře hnutí Islámský stát, už jednu výbušninu odpálil, a to ve voze taxislužby, přičemž došlo ke zranění řidiče.

 

Jedna z londýnských školaček, které v loňském roce odjely do Sýrie, aby se tam přidaly k hnutí Islámský stát, pravděpodobně zemřela během ruského leteckého útoku na město Rakka. Kadiza Sultana odešla z domova ve věku 16ti let. Podle informací právního zástupce se příbuzní o její smrti dozvěděli před několika týdny. Nicméně vzhledem k povaze zpráv pocházejících ze Sýrie není zatím možné informaci o její smrti nezávisle potvrdit.

 

Německá ekonomika v druhém kvartálu letošního roku zpomalila, i když ne tak, jak se očekávalo. V největší evropské ekonomice tak mezi dubnem a červnem došlo k nárůstu o 0,4 procent, zatímco mezi lednem a březnem nárůst činil 0,7 procent. Vývoz a spotřebitelské výdaje byly silnější, než se odhadovalo, ale investice ve stavebním a strojním průmyslu rostly oproti odhadům pomalejším tempem.

 

Nová online kampaň vyvíjí nátlak na fastfoodového giganta McDonalds, aby jej tak přiměla k celosvětovému zákazu používání masných výrobků ze zvířat, která byla ošetřena antibiotiky. Odborníci varují, že používání antibiotik u hospodářských zvířat vede k nárůstu tzv. „superbakterií“, tj. bakterií rezistentních vůči antibiotické léčbě. Minulý týden přestaly restaurace McDonalds ve Spojených státech amerických používat drůbeží maso, které bylo ošetřeno antibiotiky. Kampaň s názvem „ShareAction“ vyzvala zákazníky tohoto řetězce, aby se v souvislosti s celosvětovým zákazem obrátili prostřednictvím e-mailu přímo na výkonného ředitele společnosti.

 

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a jeho venezuelský protějšek Nicolas Maduro se dohodli na opětovném částečném otevření hranice mezi oběma zeměmi. Během první fáze jejího znovuotevření, která bude zahájena v sobotu, budou hranici moci překročit pouze pěší, a to celkem na pěti místech po celé její délce čítající 2 200 kilometrů.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Turecký exfotbalista Sükür je vyšetřován v souvislosti s pučem Foto: Hakan SUKUR; Zdroj: ČTK/Petrášek Radek

reklama

Další články

  1. Adidas v USA otevře továrnu ovládanou roboty

    Byznys ·

    Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas otevře příští rok továrnu u amerického města Atlanta, kde budou většinu produkce zajišťovat roboti. Oznámil to člen…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.