reklama

BBC: USA přesunuly z kubánského Guantánama nejvíce zadržených osob za Obamovu vládu

Spojené státy oznámily, že poslaly 15 vězňů z věznice Guantánamo na Kubě do Spojených arabských emirátů. Podle Pentagonu se jednalo o transfer 12 Jemenců a tří Afghánců. Jedná se o největší přesun vězněných osob z Guantánama za celou dobu vládnutí administrativy prezidenta Baracka Obamy.

Mohlo by vás zajímat

V Guantánamu nyní zůstává 61 vězňů, z nichž většina je v zařízení držena bez obvinění nebo soudního procesu již několik let. Prezident Obama oznámil, že chce věznici uzavřít před svým odchodem z funkce prezidenta. Bílý dům chce také zbývající vězně přivést do Spojených států. Kongres je však proti.
Pentagon v pondělním prohlášení uvedl: „Spojené státy jsou vděčné vládě Spojených arabských emirátů za její humanitární gesto a ochotu podpořit pokračující americké úsilí uzavřít vazební zařízení v Guantánamu.“
________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump uvedl, že by v případě svého zvolení podpořil extrémní „lustrování“ přistěhovalců do Spojených států. Ve svém předvolebním projevu v Ohiu popsal své plány na boj s islamisty včetně nového skríningového testu pro nově příchozí imigranty do Spojených států. Žadatelé o azyl či o povolení k pobytu by museli v testu uvést, zda sdílejí západní hodnoty včetně náboženské tolerance a tolerance pro homosexuální menšinu. Demokratická kandidátka na post prezidenta Hillary Clintonová Trumpův plán ostře zkritizovala mimo jiné s tím, že jej nelze brát vážně.

 

Dánský vyšší soud zvrátil dubnové, kontroverzní rozhodnutí soudu nižší instance, kterým byli osvobozeni tři dánští mladíci, kteří měli na party znásilnit sedmnáctiletou opilou dívku trpící cukrovkou. K případu došlo před dvěma lety, kdy byla dívka nalezena v keřích za místním komunitním centrem v Herfolgu s odpojenou inzulínovou pumpou. Všechny tři obžalované, kterým bylo v roce 2014 sedmnáct, soud v dubnu zprostil obžaloby, což vyvolalo veřejné pobouření. Vyšší soud východního Dánska je včera uznal vinným z pokusu o znásilnění a znásilnění a odsoudil je k různě dlouhým trestům odnětí svobody. Podle soudu byla dívka natolik bezmocná a opilá, že nemohla svobodně vyjádřit souhlas se sexuálním stykem.

 

Neznámí ozbrojenci unesli z populární restaurace v západomexickém rezortu Puerto Vallarta nejméně deset lidí. Místní zdroje hovoří až o 16 osobách. Únosci svá rukojmí odvezli v dodávkách. Policie ve státu Jalisco se nyní snaží lokalizovat čtyři ženy, které únoscům utekly nebo je gang osvobodil. Motiv útoku zatím není jasný, v zemi se nicméně často objevují incidenty kvůli výkupnému.

 

Další radnice ve Francii zakázala ženám nosit takzvané burkiny - plavky, které zakrývají tělo včetně hlavy. Po Cannes na jihu země oznámila stejné opatření oznámila radnice obce Sisco na severu Korsiky. O víkendu se tam na pláži strhla ostrá potyčka mezi skupinou místních obyvatel a muslimskými rodinami z nedaleké obce Bastia. Rvačka, která si vyžádala pět zraněných a tři spálená auta, vypukla v sobotu večer, když se muslimové ohrazovali proti tomu, že někteří lidé na pláži si fotografují jejich ženy, jak se koupají v Burkinách. Incident vyšetřuje policie.

 

Při leteckém bombardování v severním Jemenu byla v pondělí zasažena nemocnice. Podle místních zdrojů přišlo o život sedm osob a 13 lidí bylo zraněno. Nálet podnikla arabská kolice, kterou vede Saúdská Arábie a jež bojuje na straně jemenské vlády proti šíitským povstalcům. Podle agentur zasaženou nemocnici provozovala organizace Lékaři bez hranic.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: USA přesunuly z kubánského Guantánama nejvíce zadržených osob za Obamovu vládu Foto: ČTK/AP/Charles Dharapak

reklama

Další články

  1. Ikea si dláždí cestu k prvnímu obchodu v Indii

    Byznys ·

    Švédský výrobce nábytku Ikea zahájil práce na svém prvním obchodě v Indii, který se bude nacházet v Hajdarábádu na jihu země. Společnost slibuje otevřít prodejnu do ko…

  2. Proces brexitu by mohl trvat déle, až do roku 2019

    Byznys ·

    Proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, možná bude trvat déle než se dosud předpokládalo. Uzavřít se může až …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.