reklama

BBC: V Mogadišu zaútočili ozbrojenci na vyhledávané restaurace; vyšetřování smrti Litviněnka

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že v   somálském hlavním městě Mogadišu zaútočili islamisté na vyhledávané plážové restaurace. Nejméně tři lidé zemřeli. BBC se dále věnuje včera zveřejněné zprávě o smrti ruského agenta Alexandra Litviněnka. Britský soud došel k závěru, že dva Rusové Litviněnka záměrně otrávili radioaktivním poloniem a že jeho smrt zřejmě schválil ruský prezident Vladimir Putin. Moskva veškerá obvinění odmítá.

Mohlo by vás zajímat

Muž, který se podle včerejší zprávy britského soudu podílel na smrti ruského špiona Alexandra Litviněnka, označil výsledek vyšetřování za nesmysl. Litviněnko zemřel ve Velké Británii, kde zažádal o azyl, v roce 2006 na otravu radioaktivním poloniem. Zpráva britského soudce došla k závěru, že dva Rusové Litviněnka záměrně otrávili a že jeho smrt zřejmě schválil ruský prezident Vladimir Putin. Podle Velké Británie se jednalo o zásadní porušení mezinárodního práva. Rusko veškerá obvinění popírá a označuje je za politickou provokaci.

V egyptské Káhiře zemřelo při zásahu bezpečnostních složek v úkrytu ozbrojenců nejméně devět lidí včetně šesti policistů. Přinejmenším čtrnáct dalších osob bylo zraněno, a to včetně ředitele místní policie.

Tuniský premiér kvůli demonstracím ve své zemi předčasně ukončil cestu po Evropě. Demonstrace mladých lidí proti nezaměstnanosti a špatné ekonomické situaci se ze západní části země rozšířily i do dalších míst. Nezaměstnanost vzrostla po revoluci v roce 2011, kdy došlo ke svržení prezidenta. Podle odhadů je v Tunisku bez práce více než třetina mladých lidí. O víkendu se má konat krizové jednání vlády.

Východní část Spojených států amerických se připravuje na sněhovou bouři. Podle meteorologů by v regionu mohlo o víkendu napadnout přes šedesát centimetrů sněhu. Nejhorší situaci předvídají meteorologové ve Washingtonu, kde má dojít mimo jiné i k uzavření metra. Zrušeno bylo mnoho letů a lidé vykupují obchody, aby se předzásobili. Varování se týká více než padesáti milionů lidí. 

Soud ve Spojených státech amerických zamítl námitky 27 států, které se snažily zablokovat plán prezidenta Obamy na snížení emisí. Plán je hlavní součástí iniciativy na zmírnění klimatických změn snižováním emisí z elektráren.

V somálském hlavním městě Mogadišu zaútočili ozbrojenci na vyhledávané plážové restaurace. Při útoku explodovaly také nálože nastražené ve vozidlech. Nejméně tři lidé zemřeli. K incidentu se přihlásili islámští bojovníci.

Prezident Haiti uvedl, že nedělní druhé kolo prezidentských voleb se v zemi uskuteční tak, jak bylo v plánu. A to navzdory prohlášení opozičního kandidáta, který chce kvůli údajným manipulacím volebního procesu odstoupit. Volby na Haiti provázejí násilné demonstrace. Budoucí prezident si tak bude muset poradit s nelehkou situací země, kterou v roce 2010 zničilo zemětřesení. Od té doby je do značné míry závislá na mezinárodní pomoci.

Muž držený čtrnáct let na základně v Guantánamu odmítl propuštění s tím, že se nechce přestěhovat do neznámé země. Zpět do Jemenu, odkud pochází, se vrátit nemůže. Podle právního zástupce drženého muže byla nabídka na přesídlení do země, kterou nechtěl jmenovat, velice lákavá.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: V Mogadišu zaútočili ozbrojenci na vyhledávané restaurace; vyšetřování smrti Litviněnka Foto: ČTK/Syruček Milan

reklama

Další články

  1. Hračky s tematikou Star Wars vynášejí miliardy

    Byznys ·

    Tržby z prodeje hraček s tematikou Hvězdných válek dosáhly loni ve Spojených státech více než 700 milionů dolarů (17,4 miliardy korun). Staly se tak nejoblíbenějším zb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.