reklama

BBC: V Panama Papers figurují i sankciované osoby; další úspěch syrské armády v boji s IS

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že panamská právní firma Mossack Fonseca stojící v centru skandálu s uniklými daty týkajících se obcházení daňových zákonů pomáhala i klientům, na které byly uvaleny mezinárodní sankce. BBC si dále všímá toho, že syrské vládní síly a jejich spojenci získali pod kontrolu po Palmýře i město Karjatajn.

Mohlo by vás zajímat

Panamská právní firma Mossack Fonseca stojící v centru skandálu uniklých dat týkajících se obcházení daňových zákonů světovými boháči pomáhala i klientům, na které byly uvaleny mezinárodní sankce. Firma spolupracovala s 33 jednotlivci nebo společnostmi v Íránu, Zimbabwe nebo Severní Koreji, které sankcionovaly Spojené státy. Firma svým klientům pomáhala zakládáním offshoreových firem, které operovaly pod novým jménem. Skutečné vlastníky tedy bylo těžké vysledovat. Informace v podobě 11 milionů interních dokumentů poskytl německému deníku Suddeutsche Zeitung utajený zdroj.

 

Do Turecka v pondělí dorazily první trajekty s dvěma stovkami uprchlíků z Afghánistánu a Pákistánů, které začalo vracet Řecko ze svých ostrovů Lesbos a Chios. Naopak v Německu přistály letouny s prvními z řad syrských uprchlíků. V praxi se tak začala naplňovat dohoda EU s Tureckem. Zatímco Brusel si od dohody slibuje zmírnění migrační krize, podle OSN a lidskoprávních organizací dohoda porušuje mezinárodní právo.

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump uvedl, že by snadněji dosáhl nominace od své strany do podzimního klání s demokraty, pokud by ze souboje mezi republikánskými kandidáty odstoupil John Kasich. Podle Trumpa nemá guvernér Ohia šanci získat dostatečný počet hlasů. Trumpova poznámka zazněla před dnešními primárkami ve Wisconsinu, které by mohly významně ovlivnit další klání mezi republikánskými kandidáty. Pokud totiž Trump dnes nevyhraje, je mnohem méně pravděpodobné, že získá dostatečný počet delegátů k zajištění své nominace Republikánskou stranou.

 

Syrské vládní síly a jejich spojenci zaznamenali úspěch v tažení proti extremistům z hnutí Islámský stát. Týden po dobytí Palmýry vojáci získali pod kontrolu i město Karjatajn. Podle syrských státních médií jde o významné strategické vítězství. Islámský stát měl Karjatajn v rukou od loňského srpna. Podle pozorovatelů se nicméně na některých místech ve městě ještě bojuje.

 

Americká prestižní Princentonská univerzita odmítla volání skupiny černošských studentů po odstranění jména amerického prezidenta Woodrowa Wilsona z názvu jedné ze svých fakult. Studentští aktivisté požadují změnu názvu fakulty proto, že podle nich zastával Wilson rasistické názory a politiku segregace. Univerzita v pondělí oznámila, že Wilsonovy úspěchy si zaslouží ocenění stejně jako jeho chyby. Woodrow Wilson vedl Spojené státy během první světové války a často se mu přisluhuje zásluha za inspiraci pro fungování OSN. Wilson vedl Princetonskou univerzitu před nástupem do funkce americké hlavy státu.

 

 

Zdroj: Zet

 

BBC: V Panama Papers figurují i sankciované osoby; další úspěch syrské armády v boji s IS Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.