reklama

BBC: Venezuela a Kolumbie znovu otevřou společné hranice; republikáni proti Trumpovi

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Venezuela a Kolumbie částečně otevřou společné hranice. K jejich uzavření se odhodlala Venezuela před téměř rokem z bezpečnostních důvodů. BBC si dále všímá toho, že přes sedmdesát republikánů žádá v dopise volební komisi strany, aby zastavila financování kampaně nominovaného prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Uchýlili se k tomu po sérii jeho velmi kontroverzních prohlášení.

Mohlo by vás zajímat

V Thajsku došlo k další sérii koordinovaných výbuchů zaměřených na turistické destinace. Exploze následovaly několik hodin poté, co dvě bomby v přímořském letovisku zabily jednoho člověka a dalších devatenáct lidí zranily. Při současné vlně výbuchů zemřeli nejméně další čtyři lidé a mnoho dalších osob je zraněných. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Spekuluje se o tom, že za nimi stojí separatisté. Policie dnes vyloučila mezinárodní terorismus. Načasování útoků připadá na prodloužený víkend, kdy Thajsko slaví narozeniny královny.

 

Venezuela a Kolumbie se dohodly na částečném znovuotevření společné hranice. Hranice by se měla otevřít v sobotu, téměř rok po té, co byla z bezpečnostních důvodů uzavřena. Hranici uzavřela Venezuela. Mnoho Kolumbijců bylo ze země vyhoštěno a došlo k omezení vzájemných obchodních vztahů.

 

Ve Spojených státech amerických podepsalo přes sedmdesát republikánů dopis volební komisi strany, ve kterém žádá zastavení financování kampaně Donalda Trumpa. Posledních deset dní získal Donald Trump negativní mediální ohlas sérií velmi kontroverzních prohlášení. Naposledy v proslovu v rámci předvolební kampaně prohlásil, že současný prezident Barack Obama založil takzvané hnutí Islámský stát. Svoji soupeřku, demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou následně označil za spoluzakladatelku. Clintonová reagovala vyjádřením, že Trump zaplavuje Spojené státy nesmyslnými výroky.

 

Argentinská skupina hájící lidská práva Matky z Plaza de Mayo zorganizovala další demonstraci v Buenos Aires. Demonstrace pořádá pravidelně každý týden, tentokrát s pořadovým číslem dva tisíce. Organizace sdružuje matky, jejichž děti zmizely za tamní špinavé války v sedmdesátých letech minulého století. Podle organizace bylo v té době zavražděno asi třicet tisíc lidí.

 

Historicky první medaili z olympijských her získal pro Fidži sedmičkový tým rugby. Porazil Velkou Británii.

 

Žralok starý čtyři sta let je podle vědců nejstarším žijícím obratlovcem na zemi. Vědci použili metodu radioaktivního uhlíku, aby určili stáří necelé třicítky jedinců žijící v okolí Grónska. Odhadují, že jedna z pozorovaných samic je zhruba čtyři sta let stará. Domnívají se, že žraloci rostou asi o jeden centimetr ročně a sexuální zralosti dosahují zhruba ve věku sto padesáti let.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Venezuela a Kolumbie znovu otevřou společné hranice; republikáni proti Trumpovi Foto: Venezuelský prezident N. Maduro a jeho kolumbijský protějšek J. M. Santos Zdroj: ČTK/imago stock&people

reklama

Další články

  1. Adidas v USA otevře továrnu ovládanou roboty

    Byznys ·

    Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas otevře příští rok továrnu u amerického města Atlanta, kde budou většinu produkce zajišťovat roboti. Oznámil to člen…

  2. Airbnb hostí návštěvníky olympiády ve velkém

    Byznys ·

    Statisíce fanoušků z celého světa navštíví právě probíhající olympijské hry v Rio de Janeiru. Řada z nich se ale neubytuje v hotelu. Podle americké televize CNN si až …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.