reklama

BBC: Venezuela zvýšila penzi a minimální mzdy o 50 %

Venezuelská vláda v reakci na raketově vzrůstající inflaci oznámila padesátiprocentní navýšení penzí a minimální mzdy. Tyto kroky mají podle tamního prezidenta Nicolase Madura ochránit pracovní místa a příjmy. Kritici v tom vidí ale další hrozbu prohloubení stávající krize. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

Venezuelská vláda v reakci na raketově vzrůstající inflaci oznámila padesátiprocentní navýšení penzí a minimální mzdy. Prezident Nicolas Maduro uvedl, že krok vlády ochrání pracovní místa a příjmy. Kritici jej označují za další hrozbu, která může zhoršit venezuelskou hlubokou ekonomickou krizi. Maduro zvýšil minimální mzdu již pětkrát během jediného roku. Toto opatření by mělo mít přitom pozitivní vliv na pracovníky veřejného sektoru, ozbrojené síly a důchodce. „V době ekonomické krize a útoků mafie... musíme chránit příjmy zaměstnanců a pracovníků,“ řekl Maduro.
Ve venezuelských obchodech chybí základní potraviny i léky a nejchudší část obyvatelstva 30 milionové země se pomalu sune k okraji humanitární propasti. Mezinárodní měnový fond oznámil, že inflace letos v zemi dosáhne 1600 procent.

Venezuela má nejvyšší inflaci na světě. Zemi totiž zasáhly nízké ceny ropy. Tato komodita je přitom klíčová pro tamní export. Jihoamerická země rovněž čelí problémům spojeným s nedostatkem potravin, léků a základního zboží. Opozice požaduje odstoupení Madura z postu prezidenta.

________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Romantické muzikálové drama La La Land získalo na slavnostní ceremonii v Los Angeles sedm Zlatých globů ve všech sedmi kategoriích ocenění, ve kterých bylo nominováno. Film mladého režiséra a scenáristy Damiena Chazella získal ceny v kategorii komedie či muzikál mimo jiné za nejlepší film, režii, scénář, herce i herečku. Ocenění tak byli hlavní představitelé Emma Stoneová a Ryan Gosling.  Zlatý globus v kategorii drama získal snímek Moonlight, který vypráví o životě mladého afroamerického homosexuála ve Spojených státech. Cenu za herecký výkon v žánru drama získala herečka  Isabelle Hupertová za svou roli v thrilleru Elle a Casey Affleck za film Manchester by the Sea. O cenách Zlatý glóbus rozhoduje více než devadesátka zahraničních novinářů působících v Hollywoodu.

 
Ve věku 82 let zemřel o víkendu bývalý íránský prezident Akbar Hášemí Rafsandžání. Politik zemřel podle státní televize v nemocnici u Teheránu, kde byl v neděli hospitalizován s infarktem. Nad úmrtím exprezidenta vyjádřil lítost současný prezident Hasan Rúhání i ajatolláh Chameneí, který s ním podle svých slov spolupracoval 59 let. Íránská vláda v reakci na Rafsandžáního úmrtí vyhlásila v zemi třídenní smutek. Rafsandžání stál v čele země v letech 1989 až 1997. I poté byl v zemi vlivnou postavou a měl pověst umírněného a pragmatického politika. Často hrál klíčovou roli při urovnávání politických konfliktů v zemi. V zahraniční politice zastával sblížení se Západem.
 
Palestinský terorista, který v neděli najel kamionem do chodců v centru Jeruzaléma, byl podle premiéra Netanjahua stoupencem organizace Islámský stát. Muž najel do skupiny izraelských vojáků. Při útoku zemřeli čtyři lidé – tři ženy a muž a dalších 17 lidí bylo zraněno, policie útočníka zastřelila. Izraelský kabinet na svém narychlo svolaném jednání odsouhlasil zadržení stoupenců Islámského státu bez předchozího soudu. Útok se odehrál ve čtvrti Talpijot Mizrach situované z větší části v bývalém nárazníkovém pásmu, které do roku 1967 oddělovalo Západní a Východní Jeruzalém.
 
Britský ministr zahraničí Boris Johnson se při své návštěvě v New Yorku setkal s klíčovými poradci budoucí vlády nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa včetně Jareda Kuchnera a Steva Bannona. Šlo o první formální osobní setkání mezi budoucími členy Trumpovy administrativy a britským ministrem. Na setkání se podle představitelů britské vlády hovořilo o zahraniční politice vůči Sýrii, Číně a Rusku. V pondělí se Johnson setká s klíčovými lídry amerického Kongresu.
 

 

Zdroj: BBC

BBC: Venezuela zvýšila penzi a minimální mzdy o 50 % Foto: Ognjen1234 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.